Nikotin i druge supstance koje duvan sadrži kod hroničnih konzumenata dovode do mnogobrojnih oštećenja različitih organa.

Uprkos tome što neprestano stižu novi i sve jači dokazi o tome na šta sve duvanski dim utiče u našem organizmu, i dalje je globalni problem ogroman broj pušača koji izlažu riziku i sebe i sve osobe koje ih okružuju.

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO) po jedna osoba umre na svakih osam sekundi od posledica uticaja duvanskog dima.

Nikotin je aktivni sastojak cigareta, duvana za žvakanje i drugih duvanskih proizvoda. Po svom mehanizmu dejstva je stimulans, što znači da povećava aktivnost centralnog nervnog sistema. Kada nikotin uđe u krvotok, on tada promoviše oslobađanje dva neurotransmitera: dopamina i epinefrina. Oslobađanje ovih hemikalija u mozgu može dovesti do prijatnog osećaja i osećaja opuštanja, ali pošto nikotin takođe stimuliše centre nagrađivanja u mozgu, konzumiranje nikotina izaziva veliku zavisnost.

Nikotin i druge supstance koje duvan sadrži kod hroničnih konzumenata dovode do mnogobrojnih oštećenja različitih organa. Utvrđena su kancerogena svojstva sastojaka duvana i kod pušača su učestali karcinomi grkljana, pluća, hronični opstruktivni bronhitis i emfizem pluća, koronarna bolest sa infarktima miokarda, moždani udar i druge cerebrovaskularne bolesti, periferna oštećenja krvnih sudova sa aterosklerotičnim promenama (M. Raynaud, M. Burger).

Poznato je da duvan utiče i na razvoj ploda u trudnoći, kao i da se pri porođaju ovakve bebe rađaju sa manjom jelesnom masom i smanjenom opštom vitalnošću. Nikotin se dovodi u vezu sa brojnim neželjenim efektima, među kojima je i glavobolja.

Da li postoji veza između nikotina i glavobolje?
Moguće je da nikotin može povećati rizik od glavobolje. Zapravo, glavobolja je potencijalni neželjeni efekat nikotinske supstitucione terapije (NRT), koja se koristi za lečenje zavisnosti od nikotina.

Međutim, većina istraživanja o povezanosti nikotina i glavobolje obavljena je u kontekstu pušenja duvana. Zaista, različite studije povezuju pušenje duvana sa povećanom učestalošću glavobolje.

Ovo je važno jer nikotin nije jedina hemikalija koja se nalazi u duvanskom dimu. Poznato je da duvanski dim sadrži preko 7.000 različitih hemijskih supstanci, podaci su Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) iz SAD. To znači da, pored nikotina, nastanku glavobolje mogu da doprinose i mnoge druge hemijske supstance prisutne u duvanskim proizvodima.

Kako nikotin može da doprinese nastanku glavobolje?
Postoji nekoliko različitih načina na koje nikotin može da povećati rizik od razvoja glavobolje:

– Stimulativni efekti nikotina mogu dovesti do sužavanja krvnih sudova u organizmu. Ovo može da smanji dotok krvi u mozak, što dovodi do glavobolje.

– Kontinuirano izlaganje nikotinu i drugim hemijskim supstancma koje se nalaze u duvanskim proizvodima može da poveća osetljivost receptora za bol u tkivu mozga.

– Nikotin može da smanji pozitivne efekte nekih lekova protiv bolova koji se koriste za ublažavanje glavobolje. Zbog toga, osobama koje konzumiraju duvanske proizvode može da bude teže da umanje bol klasičnim lekovima protiv bolova.

Da li je nikotin povezan sa određenim vrstama glavobolje?
Postoje neke vrste glavobolje koje su bliže povezane sa upotrebom nikotina ili duvanskih proizvoda.

Klaster glavobolja

Klaster glavobolje su jaki napadi glavobolje koji mogu da traju nedeljama do mesecima. Klaster glavobolje su češće kod pušača, a pušenje može da izazove odnosno podstakne epizodu bola.

Trigeminalna neuralgija

Veruje se da neuralgija trigeminusa nastaje zbog pritiska krvnog suda na trigeminalni nerv, koji se nalazi u licu i glavi. Bol usled ovog patološkog pritiska krvnog suda na nerv može da bude izazvan pušenjem.

Migrena

Migrena je vrsta ponavljajuće glavobolje koja prouzrokuje pulsirajući bol. Može biti izazvana brojnim faktorima, uključujući i duvan. Međutim, studija iz 2015. primećuje da postoje oprečni podaci o duvanu kao okidaču migrene.

Jedan od najboljih načina za ublažavanje glavobolje zbog nikotina je pokušaj prestanka konzumiranja nikotina. Postoji više načina na koje to možete da postignete. Međutim, imajte na umu da odvikavanje od nikotina takođe može da izazove glavobolju, prenose Vijesti.me.

Izvor: N1

Reklame