Foto: contessamontenegro.wix.com
Reklame

U proteklih nekoliko meseci plac u Baošićima, kao i sporni ugovor o zajedničkoj izgradnji sa Marijanom Dabović, ponovo su postali aktuelni. „Da li postoji teret, ili ne?“ i „Kada će ugovor biti raskinut?“ – dva su najčešće postavljana pitanja. Na jedno smo konačno dobili odgovor.

 

Ugovor o zajedničkoj izgradnji stambenog objekta apartmanskog tipa na placu u Baošićima zaključen je 7. marta 2005. godine.

Realizacijom ovog ugovora Grad Zaječar postao bi vlasnik jedne celine pomenutog objekta – lamele BRUTO površine 1000 metara kvadratnih. Razlika između BRUTO ( ukupne ) i NETO ( korisne ) površine je negde oko 200 metara kvadratnih – što je neki standard, a može iznositi i više.

Nažalost, od marta 2005. godine do dana današnjeg nije položen čak ni kamen temeljac, i sam ugovor ostao je mrtvo slovo na papiru.

Iz mase nagađanja o prirodi ovog ugovora, u poslednje vreme kao goruće izdvojilo se pitanje: Da li na placu grada Zaječara u Baošićima postoji upisan teret, i po kom osnovu je taj teret upisan?

Foto: Radio Magnum / screenshot
Na konferenciji za štampu održanoj 12. oktobra ove godine gradonačelnik Zaječara Boško Ničić decidno je izjavio da je grad Zaječar vlasnik placa i  da ne postoji upisan nikakav teret.

Imajući u vidu činjenicu da je u javnom registru Uprave za nekretnine Crne Gore evidentiran podatak da na parcelama u vlasništvu grada Zajeačra postoji teret, o čemu smo već pisali ovde,  službenim putem obratili smo se Upravi za nekretnine i zatražili informaciju koja će dati konačan odgovor: DA LI TERET POSTOJI ILI NE?

Marijana Dabović zahtev za upis tereta na katastarskim parcelama 670, 671 i 672 KO Baošići podnela je još 2007. godine, nekoliko meseci nakon što je Republičko javno pravobranilaštvo podnelo Opštinskom sudu u Zaječaru tužbu radi poništaja ugovora o zajedničkoj izgradnji.

U prvostepenom postupku zahtev Marijane Dabović odbijen je, jer je zahtev protumačen, kako se kasnije pokazalo, pogrešno kao zahtev za upis vlasništva, umesto kao zahtev za upis tereta.

Nakon uložene žalbe, Uprava za nekretnine Crne Gore usvojila je zahtev Marijane Dabović i u listu „G“ lista nepokretnosti upisana je zabeležba postupka, po prvobitnom zahtevu investitorke iz Baošića.

List nepokretnosti, koji nam je dostavila Uprava za nekretnine Republike Crne Gore, potvrđuje izvršenje ovog upisa.

Republičko javno pravobranilaštvo podnelo je još 2006. godine tužbu za radi poništaja ugovora o zajedničkoj izgradnji.

Međutim, narednih pet godina Marijana Dabović ostala je van domašaja nadležnih organa koji nisu uspeli da joj uruče sudski poziv.

Stupanjem na snagu Zakona o javnoj svojini 2011. godine stekli su se uslovi da Republičko javno pravobranilaštvo povuče tužbu, imajući u vidu da je novim zakonom lokalnoj samoupravi dozvoljeno da poseduje imovinu van granica Republike Srbije.

Pitanja koja više nisu sporna jeste pitanje vlasništva nad placem i pitanje upisanog tereta.

Nemogućnost nadležnih organa da punih pet godina, do izmene Zakona o javnoj svojini, uruči sudski poziv investitoru, ukazuje još jednom na to da je sistem još jednom zakazao u zaštiti interesa javnosti.

Pitanje nad kojim se moramo zamisliti su: Kada će konačno započeti realizacija Ugovora o zajedničkoj izgradnji, imajući u vidu da je još 2012. godine Marijana Dabović pribavila potrebne tehničke uslove za realizaciju projekta, uz obavezu da pre pristupanja izgradnji reši sporna imovinska pitanja na parcelama na kojima se prostire planirani građevinski objekat?

Da li će konačno biti promenjen detaljni urbanistički plan, ili to zapravo nije ono što sprečava izgradnju, već je po sredi nešto drugo?

„Kontesa“ i dalje ostaje u magli, ali je sada barem jasno: gradska uprava Zaječar je neobaveštena, a možda ta neobaveštenost nije rezulat omaške, već namere.

 

 

 

 

Reklame