Foto: Dejan Antonijević

Grad Zaječar raspisao je tender za izradu izvedbenog projekta Interpretacijskog centra Feliks Romulijana. Kako je navedeno u javnom pozivu, predmet nabavke su usluge specijalnog dizajniranja, piše eKapija.

Konkretno, usluga izrade izvedbenog projekta Interpretacijskog centra Feliks Romulijana obuhvata izradu interpretacijskih tekstova na srpskom i engleskom jeziku, izvedbeni projekat grafičkog i produkt-dizajna, kao i scenario za sve multimedijalne tačke.

Tender je otvoren do 2. decembra, o detaljima OVDE.

Carska palata Felix Romuliana (Gamzigrad, areheološko nalazište kod Zaječara), jedan je od najbolje očuvanih rimskih spomenika u Srbiji i ujedno jedan od najočiglednijih primera koncepta i arhitektonskih rešenja na početku kasnog rimskog perioda.

Rimski car Galerije sagradio ju je u svom rodnom mestu u čast svoje majke i nameravao je da se tamo povuče po silasku s vlasti.

Iz idejnog rešenja Interpretacijskog centra Feliks Romulijane, čija je gradnja nedavno završena, može se videti koje postavke su u planu i šta posetioci mogu da očekuju.

Centralna tema Centra je podeljena u 5 podtema: DRŽAVA, LJUDI, PALATA, BOGOVI i APOTEOZA.

Interpretacija se u vidu interaktivne izložbe odvija u dve prostorije, ali započinje već u samom dvorištu i okolini Centra. Uređenjem lavirinta prema predlošku poznatog mozaika Felix Romuliane, posetioci se pre samog ulaza, igrom uvode u antički svet. Lavirint rimskog stila je pažljivo dizajniran da se uklopi u prirodni pejzaž, koristeći šljunak za stvaranje jasnih putanja koje se uvijaju i okreću u složenom obrascu. Smešten u mirnom polju, lavirint pruža prostor za tišinu, razmišljanje i meditaciju, odražavajući duh rim- ske arhitekture i filozofije, navedeno je u idejnom rešenju Centra.

Ulaskom u Centar, s leve se strane pruža multimedijalna, savremeno uređena sala u kojoj se predstavlja film o samom nalazištu, ali i kao konferencijska sala za potrebe održavanja stručnih skupova i edukacije.U nastavku levo smeštena je kantina kao mesto odmora i osveženja.

Centralnoj interpretacijskoj prostoriji se pristupa iz multimedijalne sale desno.

Prostor je razdeljen na zone odvojene panoima, a ispred panoa nalaze se replike najznačajnijih nalaza.
Tema DRŽAVA predstavlja se animacijom na temu Rimskog carstva s posebnim fokusom na prostor Crne Reke i tetrarhijsko uređenje.

Tema LJUDI predstavlja se skulpturama značajnih ljudi, odosno vladara Dioklecijana, Galerija i Konstantina, kao i (verovatno sveštenice) Romule.

Tema PALATA prezentuje se maketom kompleksa palate i mauzoleja na Maguri. Fizička maketa aktivira 3d rekonstrukciju palate i animaciju šetnje palatom, dok se posetioci koji žele da saznaju više pozivaju da na interaktivnom ekranu smeštenom uz maketu, putem nacrta otkrivaju pojedine prostorije, arhitektonske detalje i njihove funkcije.

Tema BOGOVI prezentuje bogove koji su se poštovali u Galerijevo doba, poput Jupitera, Dioniza i ostalih. Inspirisani Dionizijevim mozaikom, isti se izvodi na podu, a dodirom mozaika aktivira se animacija koja priča priču o rimskim bogovima koji su predstavljeni u palati.

Tema APOTEOSA postavljena je centralno. Ulaskom u svojevrsno svetilište, apoteoza se predstavlja umetničkom multimedijskom intervencijom s fokusom na topljenje voštane figure i odlaska ptice ka nebu.

Dodatne teme koje se obrađuju u centru su i ARHEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA – na zidovima se dodatno interpretiraju teme nizom fotografskog materijala i audio naracijom zaslužnih arheologa, i tema SLOJEVI NALAZIŠTA – nju prikazuje zid nasuprot ulaza pokriven crtežom Felixa Kanitza.

Kako je ranije najavljeno, Vizitorski centar Feliks Romilujana sa svim specijalnim sadržajima biće otvoren u decembru ove godine, a u toku je javna nabavka multimedijalne opreme za Interpretacijski centar.

Izvor: eKapija
Reklame