Zdravstvena stanica u zaječarskom naselju Kotlujevac, prizemni objekat izgrađen sedamdesetih godina prošlog veka, dobiće sprat i dodatne sadržaje, jer je Grad Zaječar raspisao javnu nabavku za rekonstrukciju, dogradnju i nadgradnju ove zdravstene ustanove koja se nalazi u Sokobanjskoj 1.

Kako se pojašnjava u tendereskoj dokumentaciji, postojeći objekat je više puta je saniran i adaptiran, ali uprkos sanacijama objekat se nalazi u veoma lošem stanju i ima zastarelu infrastrukturu, bezbedonosne i funkcionalne probleme koji nisu prilagođeni savremenim potrebama korisnika i koji negativno utiču na kvalitet zdravstvene zaštite. Objekat trenutno broji 6 ordinacija, a novoprojektovanim rešenjem predviđeno je proširenje kapaciteta. Bruto površina postojećeg objekta iznosi 415 m2.

– Unutrašnji prostor zgrade nije dizajniran za savremene zdravstvene potrebe, što stvara ozbiljne izazove za medicinsko osoblje i pacijente. Prostorije su premale, a raspored prostorija nije optimalan. Postojeće ordinacije ne zadovoljavaju svojim kapacitetom potrebe stanovnika, malih su površina, a zbog prenatrpanosti opremom smanjena im je i funkcionalnost i udobnost. Čekaonice i hodnici su loše funkcionalno organizovani i uski, što otežava kretanje, naročito u situacijama kada je potrebno brzo reagovati, a zbog zastarele opreme i loših sanitarnih uslova, negativno utiču na zdravlje pacijenata. Nedostatak privatnosti je još jedan problem koji se javlja u prostorijama za pregled i savetovanje. Zbog nedostatka prostornih resursa, lekari i pacijenti često nemaju dovoljnu privatnost. Neadekvatan raspored prostorija i nedostatak prostora za efikasnu cirkulaciju pacijenata i osoblja ometa radnu dinamiku i usporava efikasnost pružanja zdravstvene usluge – neki su od problema koji su u navedeni u dokumentaciji, a u vezi sa stanjem postojećeg objekta.

Šta predviđa novoprojektovano rešenje?

Novoprojektovanim rešenjem predviđeni je nadogradnja i dogradnja postojećeg volumena objekta kako bi se zadovoljili potrebni kapaciteti i svi funkcionalni zahtevi zdravstvene stanice i kako bi bilo omogućeno da se razvije nova funkcionalna i tehnološka šema. Spratnost novoprojektovanog objekta je Po+P+1, a ukupna bruto površina novoprojektovanog stanja iznosi 1.595,2 m2. U okviru njega, projektnim zadatkom, definisano je više celina, koje, shodno propisima funkcionišu nezavisno.

Podrum je namenjen potrebama/logistici, svih delova zdravstvene stanice, kao i potrebama personala. Povezan je rampom (sa posebnim delom za personal) sa parterom objekta – odnosno servisnom ulicom sa zapadne strane (sa parkingom). Za sve celine objekta, nakon spuštanja rampom, predviđen je prijemni deo sa kontrolom dostupa i prijema logistike. U podrumu su smeštene garderobe i ostave za sve delove objekta nezavisno, kao i tehničke prostorije.

Prizemlje

Apoteka – ostaje na istom mestu kao i postojeća, na uglu objekta prema severu i istoku (ulicama Sokobanjskoj i Dobrivoja Radosavljevića Bobija).
Ulazni hol – sa severnozapadne strane, ka Sokobanjskoj. Sadrži info pult, stepenište za prvi sprat, kontrolisano stepenište ka podrumu i ostale pomoćne prostorije. Postoji i izlaz ka dvorištu-atrijumu, preko službenog info-pulta. Povezano je stepenicama i liftom sa prostorijama za personal i logističkim prostorijama u podrumu i ostalim sadržajima na prvom spratu
Dečje odeljenje (dispanzer) – na severnoj strani, ka Sokobanjskoj. Sadrži potpuno odvojene delove za zdravu i bolesnu decu. Postoji i izlaz ka dvorištu-atrijumu, preko prostorije za igru dece. Povezano je stepenicama sa
prostorijama za personal i logističkim prostorijama u podrumu;
Hitna pomoć – na jugozapadnoj strani objekta, ka internoj saobraćajnici (i crkvi). Sadrži pristupni plato za vozila hitne pomoći. Povezano je stepenicama sa prostorijama za personal i logističkim prostorijama u podrumu i spratu.

Sprat

Stomatološka ambulanta
Ginekološka ambulanta
Laboratorija (opšta bio-hemijska)
Tri ordinacije univerzalnog tipa koje mogu poslužiti kao ordinacije lekara opšte prakse i kao ordinacije za
specijalističke preglede (internističke i ostalih specijalnosti);
Spratni deo hitne pomoći namenjen odmoru i pripremi dežurnog osoblja. Povezan je, zasebnim-kontrolisanim
stepenicama sa ulazom hitne pomoći u prizemlju i prostorijama za osoblje i ostavama u podrumu;
Terase, prema atrijumu, namenjene odmoru osoblja.

Planirani su i energetska sanacija objekta, poboljšanje pristupačnosti objekta, zamena kompletne unutrašnje i spoljašnje stolarije, sanacija i zamena unutrašnjih zidova, podova i plafona, formiranje novih vertikalnih komunikacija, lifta i stepeništa, rekonstrukcija i modernizacija fasade, zamena i rekonstrukcija kompletnih elektroenergetskih instalacija slabe i jake struje, mašinskih instalacija i instalacija vodovoda i kanalizacije u skladu sa važećim propisima i standardima.

Ponude se mogu podneti do 16. aprila, a više detalja može se naći OVDE.

Izvor: eKapija