Reklame

U Kliničkom centru Vojvodine hospitalizovano je 359 pacijenata što je dosad najveći broj od 7. marta, odnosno od prvog slučaja infekcije kovidom19. Nikada u toku noći nije bilo toliko ambulantnih pregleda u prijemnoj ambulanti Infektivne klinike, niti toliko hospitalizovanaih u toku jednog dana, rekla je Edita Stokić, direktorka Kliničkog centra Vojvodine na današnjoj konferenciji za medije Kriznog štaba. Kako je ukazao epidemiolog Predrag Kon, u Beogradu je i dalje veći broj prijema nego otpusta iz kovid jedinica i cela Srbija je sada jedna velika bolnica. On je naveo da nema ni govora o pucanju zdravstvenog sistema.

On je ponovio da će biti nastavljeno premeštanje onih koji su pred izlečenjem u privremene kovid bolnice.

„Postoji operativni centar Ministarstva zdravlja koji kontroliše premeštanje i otpuštanje pacijenata u kovid bolnicama za teške i kritične bolesnike dok se oni pred izlečenjem premeštaju u privreme bolnice. Btno je da zdravstveni sistem zadrži tu elastičnost koja je  fascinantna. U pojedinačnim slučajevima može biti čekanja i to je sve to se može dati kao primedba“, naveo je Kon.

On je rekao da se efekti novih mera za suzbijanje virusa mogu očekivati nakon deset dana. Prvi efekti mogu da se vide već posle sedam dana, ali nakon desetak dana ih je realno očekivati, dodao je.

Odgovarajući na pitanje da li su se mogle sprečiti gužve u tržnim centrima povodom „crnog petka“, epidemiolog Predrag Kon je rekao da je teško da možete biti doneta neka izdvojena mera da se zabrani „crni petak“.

„Nemam nikakve dobre reči po tom pitanju i po pitanju ponašanja za taj ‘crni petak'“, rekao je Kon, naglašavajući da su za posledice toga direktno odgovorni oni koji to organizuju.

„Ako se poštuju mere to bi i moglo i da se proguta, ali ako je činjenica da se stvaraju gužve nošenje te odgovornosti prenosi se na one koji su to organizovali i na individualnu odgovornost“, rekao je epidemiolog.

Dodao je da mu nije jasno kako je nekome to najznačajnije u danu kada imamo 57 mrtvih. Demantovao je informaciju da se teški bolesnici vraćaju iz bolnica na kućno lečenje.

„Oni mogu da zahtevaju kiseoničku terapiju, takvi se sigurno ne vraćaju. U privremene kovid bolnice se šalju oni pred samo izlečenje“, rekao je.

Na pitanje kakve su prognoze za naredne dve sedmice, Kon je naglasio da se pri prognoziranju ulazi u domen spekulacije.
Kako je rekao, sada se nalazimo u devetoj nedelji od početka ovog talasa epidemije i očekivalo se da udođe do zaravnjenja, ali da se ono se još nije dogodilo.
Ipak, dodao je da se Beograd već osmi dan odžava na od 1.88 do 2.200 zaraženih što predstavlja zaravnjenje, ali na, kako je rekao, jako visokom nivou.
Dodao je da se iz Beograda epidemija prelila u druga manja mesta, ističući da do velikog rasta broja zaraženih dolazi u Novom Sadu, Kragujevcu i Pančevu.
„Sada je očekivati da će udariti u plafon i da će mere dati rezultate tokom sledeće nedelje. Sve zavisi kako se poštuju. Ako 95 odsto nosi maske ništa drugo nam ne bi trebalo“, zaključio je Kon.
On je dodao i da prema procenama sada 60 odsto ljudi poštuje mere i ponovio da je medicinski deo kriznog štaba tražio oštrije mere, zato što su smatrali da su adekvatne trenutnoj situaciji.

Kometarišući izjavu anesteziologa i predsednika Sindikata lekara i farmaceuta Srbije Radeta Panića da je „zdravstveni sistem Srbije pukao“, Kon je rekao da je to „lično viđenje“.

„Ja tvrdim odgovorno na osnovu podataka koje imam da nema ni govora o pucanju zdravstvenog sistema srbije, da su preduzete takve mere premeštanja koje bi trealo da budu mnogo bolje zapisane kako se sprovode i kako se stvara tako elastičan sistem u ovako teškoj situaciji. To što se dešava pojedinačno i što ima linčih doživljaja koji su jako teški, to nema dileme. Zdravstveni radnici trpe neprekidno i pod velikim su pritiskom. Dovoljno je to čekanje na trasnport koji ide u uslovima koji nisu uobičajeni, ali to je ekstremno retko, ne može se preneti i govoriti o kompletnom zdravstvenom sistemu“, naveo je.

Kako je rekao, on se raspitao za situaciju u Kraljevu, gde su mu rekli da imaju 11 pacijenata na respiratoru, sedam koji su intubirani i četiri na kiseoničnoj terapiji, da imaju još pet slobodnih respiratora i dva koja nisu postavljeni.

„Lični doživljaj je svakako težak i prihvatljivo je čuti kako neko šta doživljava i ne bi trebalo da se generalizuje“, zaključio je Kon.

On je takođe naveo da respiratora još uvek ima „ne samo dovoljno, nego ima i ovih što su planirani za kovid bolnicu u Batajnici“.

„Nemam informaciju o tačnom broju, ali imam informaciju da to do sada još uvek nije problem“, dodao je Kon.

Direktorka KC Vojvodine Edita Stokić istakla je da zdravstveni sistem funkcioniše bez obzira na veliki broj zaraženih medicinara.

Ona je rekla da se medicinski radnici nisu svi zarazili u isto vreme i da dolazi do recirkulacije kadra u KC Vojvodine, kao i da to ne utiče na kvalitet rada niti u ovom trenutku postoji problem oko organizovanja smena.

Na pitanje da li je istina da su pozvani studenti medicinskog fakulteta da pomognu zbog nedostatka kadra, rekla da je da u KC Vojvodine ima studenata koji rade i da su se samoinicijativno javili za rad u kovid zonama.

Međutim, kako je rekla, oni su raspoređeni samo na administativnim poslovima, ne učestvuju u lečenju kovid pacijenata i rade u zelenim zonama.

Izvor: Insajder

Reklame