Studenti su pozvali da građani u svojim sredinama pokrenu zborove. Odnosno, da kanališu sve ono što su studenti započeli u prethodnih nekoliko meseci. Da li će studenski protesti preći u opštenarodne? U nekim gradovima već jesu.

„Konstatujem da je slobodnom voljom građana, Milun Todorović jednoglasno razrešen funkcije gradonačenika“, poručeno je u subotu u centru Čačka.

Tako je izgledao zbor građana u Čačku, nakon što je predsednik Skupštine promenio predloženi dnevni red. Izbacio svoju i smenu gradonačenika, iako je to bio zahtev trećine odbornika, i ubacio novih 30 tačaka. A sednicu zakazao sasvim slučajno za 15. mart.

„Ali, Čačani su bili solidarni. Skupili su se ispred Gradske skupštine. I odlučili da idu za Beograd tek kada završe posao na svom zboru građana. Odnosno, kada smene Igora Trifunovića, predsednika skupštine i Miluna Todorovića, gradonačenika Čačka. Upravo ono što nije moglo da ide skupštinskom procedurom, išlo je čl. 69 Zakona o lokalnoj samoupravi“, kaže za N1 Vesna Jerotijević, odbornica Probudimo Čačak.

Zakon o lokalnoj samoupravi predviđa zborove, odnosno okupljanje građana, koji bi izglasali nekakvu odluku, a onda je uputili lokalnoj skupštini. Međutim, da li će zborovi imati takav oblik, ako smo svedoci kako institucije u Srbiji funkcionišu. Ili će dobiti novi oblik koji ćemo u budućnosti gledati.

Vladan Slavković iz Lokalnog fronta u Kraljevu kaže za N1 da institucije nisu zakazale, već da su uzurpirane.

„Imamo na delu državni udar u celoj Srbiji. Jer, ono što vidite jeste u bukvalnom smislu državni udar. Skupštine štite kordoni policije i privatno obezbeđenje. ljudima koji nisu legitimisani na bilo koji način i ljudi unutar tih skupština ometaju, uzurpiraju zakon i kao takav ga zloupotrebljavaju prema svojoj volji“, priča Slavković.

I Vesna Jerotijević iz Probudimo Čačak kaže da je zgrada Skupštine bila pod opsadom policije i privatnog obezbeđenja. Ali, kako kaže za N1 građani i opozicija nisu dozvolili da budu isprovocirani.

„Kada smo uspeli da organizujemo ovaj prvi zbor građana, ne vidim razlog da to radimo i u narednom periodu. I da arhiviramo sve ono što zbor građana bude donosio kao odluke na ovim zborovima. I onda to uputimo nadležnim institucijama na dalje postupanje“, objašnjava Jerotijević.

Zakonom o lokalnoj samoupravi u Srbiji predviđeno je da se zbor građana može sazvati za teritorijalni deo lokalne samouprave. Većinom glasova na zboru, inicijativa se upućuje lokalnoj samoupravi na dalje razmatranje. Prema zakonu, rok za odgovor je 60 dana.

Podsetimo, studenti su u pismu narodu pozvali da se okrenu lokalnim samoupravama i da se po modelu neposredne demokratije samostalno organizuju zborovi u skladu sa zakonom.

Izvor: N1