Najava da će se danas popodne javnosti obratiti predsednik Srbije Aleksandar Vučić, premijer Miloš Vučević i Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine povodom aktuelne situacije u zemlji, ustalasala je deo javnosti i društvene mreže.
Brnabić je sinoć najavila da će biti saopštene neke važne odluke i da navela da će se još raditi i da nije još sve dogovoreno.
S obzirom na to da se ne zna šta će saopštii javnosti, otvoren je prostor za pretpostavke, a jedna među njima je i da će ovaj trojac posegnuti za uvođenjem vanrednog stanja, pa neki smatraju da je će vanrednostanje zaista biti uvedeno, dok drugi misle da ipak do toga neće doći.
Tako politikolog Mladen Mrdalj, na društvenoj mreži Iks piše da već duže upozorava da je zavođenje diktature pod izgovorom vanrednog stanja ne samo moguće, već i realno, iako nije sigurno. “Ko može predvideti “sigurno”, pita on.
“Vučić oseća da slabi, to je jasno. Gura taj nesrećni pokret da bi sve što može stavio pod kontrolu, upravo jer se oseća nesigurno. To je i psihologija, čovek koji se generalno oseća nesigurno, nema dovoljno samopoštovanja, stalno traži potvrdu svoje veličine i nikada neće biti zadovoljan, jer je problem u njemu, a ne u okolini”, piše Mradalj.
Kao drugi razlog on navodi da primer Nemačke.
“Drugo, evo šuška se da Merc sprema vanredno stanje u Nemačkoj. Fin izgovor i za Vučića. “Ako može u Nemačkoj, može i kod nas…”. Treće, SAD i EU će mu aminovati vanredno stanje, jer oni to i inače istorijski rade, ako je to u njihovom interesu. Pogledajte južnu Ameriku, Afriku, Bliski istok, Aziju… Daj minerale i radi šta hoćeš”, piše Mrdalj.
A kao četvrti razlog navodi “demokratske standarde”.
“Četvrto, “demokratski standardi”? Koga briga, reći će da je to samo da bi se sprečili proruski elementi, ili destabilizacija regiona, ili da smo mi naprosto Balkan koji i ne može drugačije. Ili sve zajedno. Prošlo je vreme kad su zapadna realpolitka i priča o ljudskim pravima išle ruku pod ruku”, smatra Mrdalj.
Na premdnu jednog od korisnika Iksa da vanredno stanje i EXPO slabo idu ruku pod ruku, i na pitanje sa kime će da zavede vanredno stanje budući da se digla cela država, partija krenula da puca po šavovima, da mu za vanredno stanje treba ozbiljna podrška policije i da je pitanje šta će na to vojska da kaže, Mrdalj odgovara da jedna glava da padne i eto prilike za odane elemente vojske i policije da “spašavaju stabilnost države”.
“A Vučićev narodni pokret će to pokriti politički, dok N1 i Nova S mogu biti lako “suspendovani” zbog “zato”. Ključno je da dosadašnja podrška sa Zapada ukazuje da on njima treba i sad se postavlja pitanje da li im baš baš treba. Ako da, aminovaće mu i još će doći na Expo da pokažu da je sve ok”, kaže Mrdalj.
Aleksandar Ivković, istraživač Centra savremene politike, pak smatra da vlast niej sposobna da sprovede vanredno stanje.
“Povodom sutrašnjeg obraćanja Vučića, Brnabić i Vučevića, vlast nije u stanju trenutno da sprovede vanredno stanje jer bi građanska neposlušnost bila prevelika i obesmislila bi ga. Tako da nije to”, napisao je Ivkovič na Iksu.
Dok advokat Vladimri Terzić, misli da tu odluku niko ne bi postovao.
“Vanredno stanje? To niko neće poštovati, čak i kad bi se usudili”, napisao je Terzić na Iksu.
Da bi im to bio poslednji politički potez, smatra Aleksandar Olenik, advokat i član Predsedništva LSV-Vojvođani.
“ Predsednik Republike, Vlade i Skupštine mogu da uvedu vanredno stanje. Nadam se da su pametniji od toga. Ako ipak nisu, to će im biti poslednji politički potez“, napisao je Olenik na Iksu.
Podsetimo, kako je Danas već pisao događaji u prethodnim danima sugerišu da je i scenario uvođenja vanrednog stanja na stolu, pod izgovorom da neko spolja ugrožava bezbednost Srbije i njenih građana. Međutim, s obzirom na ozbiljnost takve odluke, moguće je da će popodne Vučić, Vučević i Brnabić ipak saopštiti nešto drugo, a takav potez možda sačuvati za drugi put.
Izvor: Danas