Aleksandar Vučić, foto: TV Prva/Danas

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je Narodnoj skupštioni vratio Zakon o eksproprijaciji zbog „sumanuto kratkih rokova“. Kazao je da se ne može reći da je taj zakon protivustavan, ali je istakao da mu Zakon o predsedniku daje mogućnost da Skupštini vrati neki propis ukoliko smatra da ne uređuje neku oblast na odgovarajući način. Naveo je i da je potpisao izmene Zakona o referendumu, jer one nisu protivustavne, ali i da je zamolio Vladu Republike Srbije da Skupštini predloži izmene tog zakona, kako bi se ispunili zahtevi građana koji su prethodnih nedelja protestovali. Sve će biti formalnopravno završeno i pre petka, poručio je predsednik.

„To je izlazak u susret građanima i ljudima koji su se uplašili da neko nešto radi protiv njihovih interesa, ne pada mi na pamet da išta radim protiv njih“, poručio je Vučić na konferenciji za novinare u Palati Srbija.

Vučić je rekao da ako vidi da je svetska i olimpijska šampionka u karateu Jovana Preković za koju, kako je rekao, zna da nema ništa protiv države niti njega lično, zabrinuta i podržava proteste, „to znači da mi nešto nismo dobro uradili, nešto dobro objasnili“.

Kazao je i da je Vlada Republike Srbije izmenama Zakona o eksproprijaciji imala nameru da ubrza realizaciju infrastrukturnih projekata, i da taj zakon nema veze sa Rio Tintom, ali da je tu jedna stvar za njega bila posebno problematična, a to su „rokovi koji se daju sopstveniku nepokretnosti“.

„Da mora da prihvati odluke Uprave prihoda, rokovi za žalbu su užanso kratki pet plus tri dana, i time ste zapravo iscprli sve mogućnosti“, kazao je Vučić.

Dodao je i da zakon nije prošao javnu raspravu, što kako je istakao nije protivustavno, ali je za to dato „čudno objašnjenje – kovid je“.

„Ma nemojte, kovid je. Svi dodaju i izmišljaju o brojevima ljudi na svojim skupovma, od vladajuće partije do opozicije, i pozvali bi i pet miliona ljudi, i tad im kovid nije problem, a za javnu raspravu im je problem“, kazao je.

Objasnio je i da su se „sumanuto kratki rokovi“ dati u zakonu možda moglo tumačiti kao zadiranje u pravo svojine garantovano Ustavom, ali da se, uz konsultacije sa pravnim stručnjama, pri vraćanju Zakona Narodnoj skupštini pozvao na Zakon o predsedniku koji mu daje mogućnost da parlamentu vrati propis za koji smatra da ne uređuje neku oblast na odgovarajući način.

„Moj predlog Vladi Republike Srbije je da ne donosi nikakv novi zakon, već da zamoli Nacionalni konvent i sve druge ljude, sva udruženja, čak i iz oblasti rudarstva i nergetike, sve firme koje rade u saobraćajnoj, komunikacionoj i gasnoj infrastrukturi, da se napravi najšira javna rasprava, koja može da traje i šest meseci, da se dođe do širokog društvenog konsenzusa“, poručio je Vučić.

Dodao je i da ne očekuje da će Vlada ići pred Skupštini sa novim Zakonom o eksproprijaciji, jer za to, kako je istakao, ne bi imala većinu.

Brze i hitne izmene Zakona o referendumu
Govoreći o Zakonu o referendumu i narodnoj incijativi, Vučić je rekao da ga je potpisao jer u njemu nema nikakvog kršenja Ustava i u skladu je sa pravilima EU.

Kazao je i da je demagoško-populistička primedba da je taj zakon povezan sa Zakonom o eksproprijaciji, ali da je zamolio Vladu da izađe sa brzim i hitnim izmenama i dopunama tog propisa.

„Nemam problem da kažu ‘uplašio se Vučić, čuva vlast’, ne mogu da čuvam ništa pošto mi ističu rokovi za tri meseca. Suština je u tome prihvatite sve, veliku štetu našoj zemlji nanosi zauzimanje autoputeva, sve drugo nije problem, demonstrirajte, protestujte gde hoćete“, poručio je.

Rekao je i da nije ispunio zahteve političara koji su, kako je rekao, zloupotrebljavali proteste, već je „izašao u susret građanima i ljudima koji su se uplašili da neko nešto radi protiv njihovih interesa“.

Govoreći o planovima kompanije Rio Tinto da otvori rudnik litijuma u dolini Jadra, Vučić je kazao da „mi moramo da vidimo suštinski hoćemo li mi da imao taj rdunik ili ne“, i da o tome treba da se pokrene javna debata.

Podsetimo, Vlada Srbije je na večerašnjoj sednici donela odluku da iz skupštinske procedure povuče Zakon o eksproprijaciji, i Narodnoj skupštini predložila izmene Zakona o referendumu

To su bili i zahtevi koji su izneti na ekološkim protestima tokom kojih su prethodne dve subote blokirane veće saobraćajnice u Srbiji.

Brojni građani, ekološki aktivisti i stručnjaci smatraju da se ova dva zakona menjaju kako bi pomogli sprovođenju projekta kompanije Rio Tinto za eksploataciju litijuma u Srbiji.

Predstavnik pokreta Kreni-promeni Savo Manojlović proglasio je pobedu građanskih protesta, nakon što je Vlada Srbije najavila izmene Zakona o referendumu i iz Skupštinske procedure povukla Zakon o eksproprijaciji. Upozorio je ipak da ako sve ne bude formalnopravno završeno do petka, u subotu opet sledi blokada saobraćajnica u Srbiji.

Pokret Ekološki ustanak saopštio je u sredu da je konačni cilj blokade saobraćajnica „proterivanje Rio Tinta iz Srbije“ i da će nastaviti da poziva građane na proteste ukoliko Skupština grada Loznice ne donese odluku o brisanju projekta Jadar iz prostornog plana.

Izvor: N1

Reklame