I ove godine, u nedelju 8.maja, održavaju se Dani božura, tradicionalno u Kivom viru, selu u kome izvire Crni Timok a koje se nalazi na južnim obroncima Kučajskih planina.

U selo Krivi Vir na Kučajskim planinama nekada su ljudi dolazili zbog čuvenog sira, ali, od pre nekoliko godina češće svraćaju zaljubljenici u božure. Na planini Maljenik iznad tog sela i izvora Crnog Timoka, na 702 metra nadmorske visine raste oko 2.000 jedinki božura u hrastovoj šumi. Meštani ovaj božur nazivaju – kosovski.

Predsednik MZ „Krivi vir“, Mikica Milanović kaže za Glas Zaječara da je ovo 12. manifestacija „Dani božura“ u Krivom viru.

„Ova manifestacija posvećena je božurima, koji ovde rastu na oko 400 hektara. Manifestaciju su pokrenuli profesori, biolozi, i na početku je to bilo okupljanje manjeg broja ljudi, ali od pre par godina, u organizaciju se uključila mesna zajednica, i turistička organizacija Boljevca, pa je organizacija podignuta na viši nivo“, objašnjava on.

Prema njegovim rečima ovde se božur sve više i više širi, a razlog je kako on kaže, to što mu odgovara podneblje.

Gordana Pujkić iz Paraćina kaže da se od 2005 godine bavi pčelarstvom, i da je došla da izloži svoje proizvode.

„Imamo bagremovog meda, propolis, radimo i proizvodnju domaće rakije. Cena meda se kreće, bagremov je 1.200 dinara, dok livadskog trenutno nema. Evo izložen je i sir, to proizvodi moja komšika, i vrlo je ukusan“, kaže ona.

Marković Slađana iz Paraćina, rodom iz Krivog vira, kaže da su danas izložili svoje zdrave i domaće produkte.

„Imamo slatka, rakiju, čajeve, sirće, sok od zove. Sve je organski i vredi da se proba. Prodajemo i kapi. Mi smo sada prvi put ovde“, ističe ona.

Pored meda, sokova, čajeva, veliki broj izlagača prezentovao je sir i dimljeni sir, kao i rakiju od raznog voća, ali i mesne produkte.

Program su uveličale svojim nastupom i devojčice iz kulturno umetničkog društva.

Reklame