Svetska zdravstvena organizacija (SZO) saopštila je danas da pokreće novi mehanizam za distribuciju vakcina, kako bi se zaustavilo širenje majmunskih boginja u 30 zemalja van Afrike.
Generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus izjavio je da organizacija radi na inicijativi za „fer pristup“ vakcinama i medikamentima za majmunske boginje.
Mehanizam je predložen ubrzo nakon što su Velika Britanija, Kanada, Francuska, Nemačka, SAD i druge zemlje prošlog meseca prijavile stotine slučajeva zaraze virusom majmunskih boginja.
Smatra se da vakcine protiv velikih boginja, koje izaziva sličan virus, pružaju efikasnu zaštitu od majmunskih boginja u 85 odsto slučajeva.
Direktor SZO za Evropu Hans Kluge rekao je danas da je zabrinut potezima nekih bogatih zemalja da kupe još vakcina bez konsultacija sa afričkim zemljama.
Kluge je pozvao države da „pristupe majmunskim boginjama bez ponavljanja grešaka iz vremena pandemije“ korona virusa.
On nije isključio mogućnost da bogate zemlje putem mehanizma SZO dobiju vakcine.
Kluge je rekao da je program namenjen svim zemljama i da će vakcine biti distribuirane u skladu sa njihovim epidemiološkim potrebama.
„Evropa ostaje epicentar zaraze, sa 1.500 slučajeva u 25 zemalja, što je 85 odsto svih slučajeva u svetu“, naveo je Kluge.
Neki afrički stručnjaci postavljaju pitanje zašto SZO do sada nije predložila da se vakcine koriste i u centralnoj i zapadnoj Africi, gde su majmunske boginje endemske.
„Mesto gde treba početi sa bilo kakvom vakcinacijom je Afrika i nigde drugde“, rekao je Ahmed Ogvel, direktor Afričkog centra za prevenciju i kontrolu bolesti.
On je rekao da je nedostatak vakcina za borbu protiv majmunskih boginja u Africi veći problem od grupe slučajeva pretežno blagog oblika bolesti u bogatim zemljama.
„Ovo je nastavak nejednakosti koje smo videli tokom (pandemije) kovida. Od 2017. imali smo stotine slučajeva majmunskih boginja u Nigeriji i njima smo se bavili sami. Niko nije pomenuo kada bi vakcine mogle biti dostupne u Africi“, rekao je Ifeanji Nsofor, direktor organizacije Nigerija helt voč (Nigeria Health Watch).
Izvor: Danas