Direktor Infektivne klinike Goran Stevanović upozorio je da prethodnih dana raste broj obolelih od virusa korona u Srbiji zbog čega, kako je naveo, nije moguće dalje vraćanje bolnica u standardan režim rada.

On je posle sastanka direktora kovid bolnica sa ministrom zdravlja Zlatiborom Lončarom kazao da posebno zabrinjava što sada u te ustanove dolaze pacijenti sa teškim kliničkim slikama, koji, kako je naveo, zahtevaju ozbiljniju terapiju i dugotrajnije lečenje čiji je ishod „neizvestan“.

„Vrlo smo zabrinuti za dalji razvoj situacije. Imali smo trend opadanja broja obolelih, posebno onih na bolničkom lečenju i zahvaljujući tome jedan dobar deo kapaciteta, posebno van Beograda, počeo je da izlazi iz kovid sistema. Sada nemamo mogućnosti da nove bolnice vratimo u redovan sistem jer raste potreba za hospitalizacijom“, kazao je Stevanović.

Ocenio je da je „jasno“ da disciplina gradjana „donekle popušta“ i apelovao da tokom predstojećih neradnih dana zbog državnog praznika maksimalno poštuju epidemiološke mere, posebno ukoliko idu u zimske turističke centre ili borave u ugostiteljskim objektima.

„Jedan broj inficiranih ima jasne konekcije sa zimovanjima, boravcima na planini, u ugostiteljskim objektima. Situacija je na prelomu, od nas zavisi da li će broj obolelih nastaviti da raste ili ćemo uspeti da se stabilizujemo“, kazao je direktor Infektivne klinike.

Ponovio je da prva doza vakcine ne garantuje zaštitu od infekcije.

„Potrebno je da se prime obe doze i da iza toga prodje bar 10 do 15 dana da možemo da se smatramo imunizovanim i adekvatno zaštićenim. Imamo pacijente koji su se inficirali izmedju prve i druge primljene doze, to nije infekcija koja je posledica vakcinacije već je skupljena usput jer vakcini nije dato dovoljno vremena da uradi šta treba“, kazao je Stevanović.

Dodao je da će tokom predstojećih praznika u prijemno-trijažnim ambulantama i jedinicama intenzivne nege broj medicinskih radnika biti dupliran jer se kako je ocenio, očekuje „veći broj obolelih“.

Izvor: Beta

Reklame