foto:mojacz

Prva Zvezdina zvezda Rajko Mitić rođen je 19.novembra 1922.godine u selu Dol blizu Bele palanke.

Karijeru je započeo u fudbalskom klubu „Košutnjak„,koji se u to vreme nalazio u trećoj ligi Beograda. Član omladinske ekipe BSK-a postao je 1938.godine a dve godine kasnije (1940) je debitovao za prvi tim na prijateljskoj utakmici protiv fudbalskog kluba „Vitez“ iz Zemuna. Na toj utakmici od sedam Rajko Mitić je postiogao pet golova.

Posle drugog svetskog rata,osnovan je fudbalski klub Crvena Zvezda (4.marta 1945) i Rajko Mitić postaje njen prvi kapiten.

foto:ilustrovana politika

Za Zvezdu je odigrao ukupno 572 utakmice (od toga 220 prvenstvenih i 39 u Kupu) i postigao 116 golova (74 prvenstvena i 22 u Kupu).

Kao kapiten, Mitić je pet puta predvodio „crveno-bele“ kad su osvajali titulu prvaka Jugoslavije: 1951, 1953, 1956, 1957. i 1959. godine.

Četiri puta je osvajao trofej namenjen pobedniku kupa Jugoslavije: 1948, 1949, 1950. i 1958. godine.

foto:mojacz

Za reprezentaciju Jugoslavije je odigrao 59 utakmica i postigao 32 gola.

Debitovao je golom u 81. minutu , 9. maja 1946.godine u pobedi protiv Čehoslovačke u Pragu (2:0). Trenutno je na četvrtoj poziciji najboljih strelaca naše zemlje sa 32 gola, ispred njega su samo: Savo Milošević (35), Blagoje Marijanović (36), Milan Galić (37) i Stepan Bobek (38).

Za reprezentaciju je na tri utakmice postigao het-trik: 28. maja 1950. protiv Danske (5:1), 15. jula 1952. protiv Indije (10:1) i 21. maja 1953. protiv Velsa (5:2).

Učestvovao je na svetskim prvenstvima u Brazilu 1950. godine i u Švajcarskoj 1954. kao i na  dva olimpijska turnira London (1948) i 1952. godine u Finskoj. I oba puta osvojio  srebrnu medalju kao kapiten.

Mitić se od dresa reprezentacije oprostio 29. septembra 1957. protiv Rumunije (1:1) u Bukureštu. Imao je 35 godina i 23 dana.

foto:mojacz

Od dresa Crvene zvezde oprostio se 29. novembra 1958. u finalu Kupa protiv mostarskog Veleža (4:0) u Beogradu.

Od 1960. do 1966. godine nalazio se na čelu stručnog štaba Crvene zvezde.

Krajem 1966. postao je član Komisije FSJ za sastav reprezentacije, a od 23. aprila 1967. do 18. novembra 1970. kao selektor sastavio je 34 jugoslovenske reprezentacije.

Najveći uspeh postigao je u Kupu nacija 1968, na kome je Jugoslavija osvojila titulu vicešampiona Evrope.

Još kao aktivan igrač bio je komentator beogradskog „Sporta„, a kasnije se potpuno posvetio sportskom novinarstvu i godinama je bio komentator u listu „Tempo“, u kome je, iako penzionisan 1983, i dalje bio aktivan.

Stadion Crvene Zvezde od 2014.godine nosi ime Rajko Mitić.