U okviru pratećeg programa, drugog festivalskog dana zaječarskoj publici je predstavljen časopis za pozorište i audiovizuelne komunikacije „AGON”, čiji su izdavači Narodno pozorište Republike Srpske, Banja Luka Koledž i Akademija umjetnosti u Banjoj Luci, kao i časopis „Razvitakˮ, urednika i osnivača Petra Kočića.
Prof. dr Nenad Novaković, glavni i odgovorni urednik časopisa „Agon“ i urednik u izdavačkoj kući „Besjedaˮ, koja je uspela da objavi reprint izdanje svih šest brojeva „Razvitkaˮ, rekao je, pored ostalog, da „Agonˮ nastoji da bude časopis koji zadovoljava naučne kriterijume kada je u pitanju publicistika danas i u budućnosti, a da je „Razvitakˮ podsećanje na Kočića i na jedan period teškog življenja koji traje i posle 114 godina.
„Kada je Agon u pitanju, pokušavamo da budemo regionalno glasilo koje će pratiti događanja iz audiovizuelnih komunikacija. Takođe, vodimo računa da u svakom broju objavljujemo po jedan novi dramski tekst uz kritički osvrt naših profesora i znalaca iz teatrologije, kao i prikaz najznačajnijih izdanja časopisa i knjiga koji se tiču ove oblasti, jer se oseća potreba za teoretskim razmatranjem problematike audiovizuelnih komunikacija ─ pozorišta,televizije, radija… Večeras imam potrebu da naglasim još jednu stvar, a shodno sinoćnjoj predstavi zaječarskog pozorišta Neki važan čovek koja govori o Nikoli Pašiću. Naime, u periodu kad je Pašić vladao, u Sarajevu i u Banjoj Luci Petar Kočić pokreće časopis Razvitak koji je najzapadniji časopis pod tim imenom u odnosu na Razvitak koji postoji i ovde u najistočnijem pozorištu, u najistočnijem gradu srpskih zemalja, tj. u Zaječaru. U to doba s početka dvadesetog veka srpski narod se borio za svoj jezik i za svoju kulturu a protiv okupatora. Danas, posle sto i više godina, ništa se nije promenilo a taj razvitak je aktuelanˮ, rekao je Novaković.
Dr Miroslav Radonjić, teatrolog i direktor Sterijinog pozorja, jedan od osnivača i član redakcije, istakao je večeras da je „Agon” autentičan časopis u celom regionu, pokrenut pre dvanaest godina sa idejom, koja je u dobroj meri sprovedena u delo, da bude časopis koji će na ozbiljan način pokrivati fenomene vezane ne samo za pozorišnu umetnost nego će se baviti i ostalim vidovima vizuelnih umetnosti i da ima i naučne reference.
„Nadam se da će ta kategorizacija biti završena uskoro i da će već iduće godine imati i potrebnu naučnu referencu. Ideja je bila i da se pozovu autori iz celog regiona i mi smo u dobroj meri u tome i uspeliˮ, rekao je Radonjić i dodao da je za ovaj četrnaesti broj karakteristično to što se predstavljaju autori nešto mlađe generacije sa vrlo ozbiljnim tekstovima.