Imajući u vidu situaciju u vezi sa najavljenim dešavanjima predviđenim za subotu 15. marta i narastajuću tenziju, NUNS je podelio savete novinarima kako da se ponašaju tokom izveštavanja sa događaja. „Da bi lakše i bezbedno obavljali posao neophodno je: da budu vidno obeleženi kao medijski radnici, da kod sebe imaju press prsluke i legitimacije koja će im biti dostupna, ali po mogućnosti ne oko vrata, da poštuju uputstva data od strane službenika policije i u slučaju pretnje ili nasilja, novinari treba da se što pre obrate najblizem pripadniku policije i kontakt tačkama NUNS-a“, navodi se u saopštenju.
Novinari i medijski radnici se mole da u datim situacijama obavezno poštuju uputstva koja im budu data od strane službenika policije, naročito ako su tenzije na samom dogadjaju visoke. Novinarima se preporučuje da prilikom izveštavanja vode računa o svojoj bezbednosti, da ne izveštavaju iz prostora koji deli demonstrante i kordone pripadnika policije, kao i da u slučaju akcije policije prema demonstrantima ne beže zajedno sa grupom demonstranata, već jasno i vidno ukazu pripadnicima policije da su novinari, navodi se.
Ukoliko se događaj sa kog se izveštava dešava u toku noći, novinari ne treba da se povlače ili sklanjaju u parkove, pogotovo ne ako su u pitanju fizički sukobi na samom dogadjaju, preporučuje NUNS.
Novinari treba da budu vidno obeleženi, ali u slučaju izuzetno visokih tenzija treba izbegavati nošenje odeće sa oznakom/nazivom medija i mikrofona redakcije. U ovakvim situacijama, novinarima se preporučuje da, ukoliko je to moguće, nastave sa snimanjem, ali vodeći pre svega računa o sopstvenoj bezbednosti. Ukoliko prilikom intervencije pripadnika policije dođe do eventualne upotrebe suzavca, najbolji način za ispiranje očiju je rastvor sode bikarbone, fiziološki rastvor ili hladna voda, koju, ukoliko je to moguće, novinari treba da imaju sa sobom, dodaje se u preporukama NUNS-a.
U toku izveštavanja, novinarima mogu na različite načine biti oduzeti telefoni. Savet je da se telefon tako podesi da se svi podaci nakon snimanja ili fotografisanja skladište i na nekom klaud prostoru, i da novinar ima nespecifičnu šifru na telefonu. Savete i alate za očuvanje bezbednosti podataka, komunikacije i uređaja i preporuke za operativnu i situacionu bezbednost tokom protesta možete pronaći na Nuns-ovom sajtu u SHARE- ovoj analizi.
Ukoliko policija bez opravdanog razloga traži da pregleda ili oduzme vašu opremu, ne morate da pristanete, poručuju iz NUNS-a. „U slučaju privođenja ne pružajte otpor pripadnicima policije i slušajte njihova uputstva. Imate pravo da tražite od policijskih službenika da se legitimišu ako su u civilu i tražite da vam omoguće telefonski poziv kako biste obavestili advokata i blisku osobu“, navodi se.
Ako očekujete da ćete biti privedeni, izvadite memorijsku karticu, isključite telefon i predajte ga bliskoj osobi sa kojom ste došli na protest, preporučuju iz NUNS-a. Zbog takvih situacija, preporučujemo da novinari znaju napamet telefon vašeg advokata ilitelefone za hitne slučajeve NUNS-a.
NUNS podseća novinare da ima telefon 24/7 za hitnu prijavu napada, pretnji i pritisaka na medijske profesionalce (060/6882231), koji mogu pozvati u slučaju neprijatnosti.
Slučajevi se mogu prijaviti direktno kontakt tačkama za bezbednost u policiji i tužilaštvima. Informacije o kontakt tačkama u policiji dostupne su ovde, a u tužilaštvima ovde.
Izvor: N1