„Konferencija za novinare sazvana je povodom izjava gradonačelnika Boška Ničića i Gradskog odbora Socijalističke partije Srbije, u kojima je navedeno da pripadnici Koalicije Promena u koju verujem uzbunjuju javnost, te da ne govorimo istinu vezano za činjenice oko rudarskih istraživanja i nekih budućih investicija u rudarenje na teritoriji grada Zaječara“, istakao je danas u Zaječaru, Miloš Stojadinović, iz koalicije Promena u koju verujemo.
Prema njegovim rečima, pre svega, pošto je gradonačelnik sam ugostivši delegaciju iz Narodne republike Kine, rekao da su gosti došli da nas nauče kako da očuvamo životnu sredinu, hteo je gradonačelniku da poruči da zeleno rudarenje ne postoji.
„Da, ako napravite lep zatvor – to ne znači da su ljudi unutra dobri, da ako napravite isto lep rudnik ne znači da ono što ispuštate u atmosferu, što ispuštate u zemljište, u vodu, da je zdravo. Ono što nam pokazuju merenja u 2024. godini je da je sadržaj kadmijuma u Boru bio do 42 puta veći od dozvoljenog, a sadržaj aresna do 23 puta veći. Istraživanja pokazuju da je životni vek Borana 10 godina manji nego u ostatku Srbije, pokazuju da imaju izuzetno veću verovatnoću za dobijanje kancerogenih oboljenja. To su činjenice. Činjenice su i da merenja u Brestovačkoj reci pokazuju veće sadržaje bakra, činjenice su da je Timočka krajina ugrožena i činjenica je da strani investitor ne mari za našu životnu sredinu“, kazao je Stojadinović.
Ističe, da svaki investitor, da li on bio kineski, da li on bio američki, bilo nemački – svakog investitora interesuje samo profit i jedini jezik koji investitori razumeju, posebno oni koji se bave rudarenjem, je novac.
„Nemoj više da se lažemo da je neko došao tu da učini našu životu sredinu boljom. E sad, ako znamo da imamo takvog investitora, potrebno je da znamo i kakvu vlast imamo da bi smo znali kako će se ona ophoditi prema stranom investitoru. Kao inženjer koji je radio u Rudarsko topioničarskom basenu Bor i koji je učestvovao u projektu izgradnje nove topionice, apsolutno sam svedok toga da je ova država ćutke gledala na to da se u izmenjivače toplote u Fabrici sumporne kiseline ugrađuju zarđale cevi, ćutke gledala napuštanje topionice iako projekat nije bio gotov. Ćutke gledano napuštanje topionice iako nismo imali adekvatan koncentrat po projektnim uslovima. I ako uzmemo sada tu vlast koja je i dan danas na vlasti i uzmemo interese investitora, koja je verovatnoća da Zaječarci dobiju ekološki rudnik? Ja ću vam odmah reći – verovatnoća je ravna nuli. A vi, građani Zaječara dobro razmislite da li, pošto se Bor već našao na listi 50 „žrtvovanih područja“, odnosno područja na kojima su uslovi za život praktično nemogući, pitajte se šta se može desiti sa Zaječarom ako se eksploatacija, odnosno istraživanje na teritoriji Zaječara nastavi“, poručio je Miloš Stojadinović.