Studenti u blokadi najavili veliki skup u Nišu: "Šta je država? Kome ona pripada?"
Šta je država? Kome ona pripada? Odgovor ćemo zajedno dati 1. marta, objavili su niški studenti u blokadi, najavljujući „veliki studentski skup“ tog datuma u tom gradu.
Skup će biti održan na godišnjicu najmasovnijeg protesta u Nišu poslednjih godina, u trajanju od 18 sati, u organizaciji studenata u blokadi, prenosi Danas.
Na tom protestu je, između ostalog, donet Studentski edikt, koji je, kako se u njemu navodi, „zavet budućnosti i državi u kojoj studenti i slobodni građani žele da žive“.
Pre „velikog protesta“ u Nišu studenti će ove godine organizovati „nedelju slobode na jugu Srbije“.
U okviru nje biće održane tematske tribine u Prokuplju, Leskovcu, Pirotu, Vranju i Aleksincu, koje će predstavljati „prostor za otvoren dijalog o ključnim problemima sa kojima se u svakodnevnom životu suočavaju građani južne i jugoistočne Srbije“.
„Reč je o regionu koji je decenijama sistematski zapostavljan, što je dovelo do ekonomskog devastiranja, urušavanja institucija i masovnog odlaska mladih ljudi“, naveli su studenti.
Teme na tribinama biće ekologija, korupcija, ekonomija, radnička prava, zdravstvo, sloboda medija i lokalna samouprava.
„Jug Srbije mora da se suprotstavi trendu iseljenja, siromaštva i ćutanja. Ove tribine su korak ka tome da se problemi imenuju, ljudi povežu i da se zajednički započne borba za dostojanstven život u sopstvenim gradovima. Bez snažnog juga nema ni ravnomernog razvoja cele zemlje“, naveli su.
Detalji u vezi sa „velikim skupom“ u Nišu, kao i tribinama u Prokuplju, Leskovcu, Pirotu, Vranju i Aleksincu još nisu saopšteni.
Izvor: N1