Pala ploča u prolazu u naselju Kraljevica
Stiroporna ploča pala je ovih dana u prolazu u naselju „Kraljevica“, u blizini prodavnice TIS. Srećom, niko nije povređen.
Kako Glas Zaječara saznaje, ploča se otkačila i pala u prolaz, a prava je sreća što se u tom trenutku niko nije nalazio na tom mestu.
Reč je o pločama koje se nalaze u pomenutom prolazu, a kako su za naš portal kazali stanari obližnjih zgrada, radovi su izvedeni pre nekoliko godina, ali u privatnoj režiji.

Foto: Glas Zaječara
Visina sa koje se ploča otkačila iznosi oko četiri metra, a s obzirom na njenu težinu, moglo je doći do ozbiljnih povreda da se neko u trenutku pada nalazio ispod nje.
Iako materijal deluje „lak“, visina pada je ključni faktor. Sa četiri metra, čak i relativno lagan predmet može biti opasan, posebno u uskim prolazima gde ljudi ne mogu da se sklone.
O slučaju je obaveštena komunalna inspekcija, iz koje nam je rečeno da do sada nisu imali prijavu povodom ovog incidenta.

Foto: Glas Zaječara
Stiroporne (EPS) ploče na plafon ili fasadu se ne “lepe samo na brzinu”, nego se učvršćuju kombinacijom lepka i mehaničkih elemenata, zavisno od mesta ugradnje.
1. Lepljenje (osnovno učvršćenje)
Najčešće se koristi specijalni građevinski lepak za EPS ploče. Lepak se nanosi:
tačkasto (po ivicama i u sredini) ili češalj metodom (ravnomerno po celoj površini)
Ploča se potom pritisne na podlogu (beton, malter, zid).
2. Tiplovanje (mehaničko učvršćenje)

Foto: Glas Zaječara
Da bi bilo sigurnije, posebno na fasadama i plafonima:
koriste se plastični tiplovi sa širokom “glavom” (tzv. fasadni tiplovi) oni prolaze kroz ploču i ulaze u zid obično 4–6 tiplova po ploči, nekad i više
Ovo sprečava da ploča “otpada” ako popusti lepak.
3. Armiranje (kod fasada)
Na fasadama se preko EPS-a nanosi: mrežica od staklenih vlakana, sloj lepka/armirnog maltera, završni fasadni sloj. To dodatno drži sistem stabilnim.