NUNS: Zabeleženo 30 incidenata i napada na novinare u novembru
Društvo

NUNS: Zabeleženo 30 incidenata i napada na novinare u novembru

pre 1 sat Miljko Stojanović

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) saopštilo je danas da je u novembru zabeleženo 30 incidenata i napada na novinare, posebno tokom javnih okupljanja koja su organizovana širom Srbije.

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina u nastupima na televizijama Informer i Pink optužio je novinare N1 i Nove S da su "krivi za mnogo toga", dok je Radio Slobodnu Evropu nazvao "opasnom zbog antisrpskog programa", podseća NUNS.

Bratina je naglasio i da N1 i Nova “ne treba da postoje u etru na teritoriji države”, najavljujući izmene propisa koje bi onemogućile njihovo emitovanje u Srbiji.

U saopštenju NUNS ukazuje i na zabrinjavajuću praksu i neadekvatno postupanje pripadnika policije u slučajevima napada na novinare, kao i same napade ili nereagovanja policije.

Prema navodima NUNS, zabeležen je 21 stvarni fizički napad, od kojih je pet izvršila policija.

Zabeleženo je pet pretnji smrću i ugrožavanja fizičke sigurnosti novinara, tri ostale pretnje novinarima, pretnja medijima i organizacijama i napad na medije i medijske organizacije.

Novinarka Insajdera Nataša Mijušković napadnuta je 2. novembra, izveštavajući sa skupa kod Skupštine Srbije, od grupe nepoznatih muškaraca u civilu koji su odbili da se legitimišu.

Uveče 2. novembra tokom protesta kod Narodne skupštine, policajci su nezakonito postupali prema novinaru Danas-a Vojinu Radovanoviću, a tada je i fotoreportere Radija DIR iz Rume opkolila je grupa muškaraca bez oznaka, koji su zahtevali da sa uređaja obrišu snimke, a potom su ih udarali dlanovima po glavi.

Reporter agencije FoNet Marko Čonjagić fizički je napadnut 3. novembra u Kosovskoj ulici u Beogradu dok je izveštavao sa skupa podrške Dijani Hrki.

Tokom skupa pristalica Srpske napredne stranke (SNS) u Beogradu 5. novembra, u Ulici kralja Milana nekoliko osoba je vređalo ekipu KTV Zrenjanin i Nemanju Šarovića, navedeno je u saopštenju NUNS, koji ističe da je tada i novinarki In medije iz Inđije Verici Marinčić nepoznati pripadnik obezbeđenja iz šatorskog naselja pristalica vlasti pretio i tražio da se skloni sa prostora neposredno ispred Narodne skupštine.

Izveštavajući o odlasku članova SNS iz Stare Pazove na skup u Beogradu, novinarku portala Pazovačke.rs Stefana Budimirović, uprkos tome što se predstavila kao novinarka, simpatizeri i članovi SNS su fizički gurali, vređali i sprečavali je da snima.

Pristalice SNS napale su 11. novembra dopisnicu agencije Beta i novinarku portala Subotičke.rs na skupu ispred prostorija te partije u Subotici.

Tokom izveštavanja sa građanskog protesta u Novom Sadu, 17. novembra, pripadnici policije su napali novinara Žarka Bogosavljevića, urednika portala Razglas News, a pripadnik policije je udario u kameru snimatelja Blokada.info dok je snimao kako pripadnik policije bez povoda udara građane koji protestuju.

Snimatelj je bio vidno obeležen i nosio je novinarski prsluk, dodaje NUNS i navodi da je policajac

odgurnuo novinarku N1 Sanju Kosović, iako je imala kabanicu sa natpisom "press" i vidno istaknutu novinarsku legitimaciju.

Novinarka TV N1 Maja Nikolić i snimatelj Ivan Pavlović napadnuti su 20. novembra dok su snimali prostor improvizovanog šatorskog naselja pristalica vlasti nedaleko od Skupštine Srbije.

Muška osoba je prišla ekipi TV N1, tražila od nje da ne snima, a ubrzo nakon toga je uzela kameru, više puta je bacila na put i teško je oštetila. Policija koja je bila u blizini nije reagovala, već je prišla tek kada je napadač otišao, podseća NUNS.

U saopštenju NUNS ukazuje i na napade na medije tokom izbornog dana u Negotinu, Sečnju i Mionici 30. novembra.

Fotoreportera Gavrila Andrića je tokom dokumentovanja dešavanja ispred biračkog mesta u Negotinu napala grupa ljudi na kvadovima, a pristalice SNS vređale su novinarku Nove S Katarinu Golubović dok je pripremala uključenje u Dnevnik televizije Nova S.

U Negotinu su napadnuti novinar studentskog medija Blokada info i novinarka portala Mašina.

Novinarke Za medije Milena Ilić i NG portala Suzana Mihajlović Jovanović napadnute su prilikom izveštavanja sa izbora.

Novinara Mašine legitimisali su pripadnici policije dok je snimao šta se dešava na ulici u Sečnju, iako je imao vidnu oznaku "press" i više puta se policiji predstavio kao novinar, a slično je prošao i njegov kolega Marko Miletić u Mionici, koga je policija iz nejasnih razloga ometala i sprečavala da obavlja posao, zaključio je NUNS.

Izvor: N1

Podeli vest
O autoru
Miljko Stojanović

Kratka biografija autora trenutno nije dostupna.

GLAS ZAJEČARA

Sva prava zadržana - "Kompas Media", Anđela Risantijević, PR, Zaječar, Varšavska 10. Preuzimanje sadržaja sa informativnog portala, bilo u celosti ili delimično bez prethodne saglasnosti "Kompas Media" predstavlja povredu autorskih prava.