Srpska pravoslavna crkva danas proslavlja Svetog Jovana Zlatoustog. Ovaj praznik, upisan u crkvenom kalendaru podebljanim slovom, svečari uzimaju za krsnu slavu, a posvećen je najčuvenijem propovedniku u istoriji Crkve, velikom podvižniku i reformatoru. Sveti Jovan Zlatousti je bio patrijarh Konstantinopolja, prestonice tadašnjeg Istočnog rimskog carstva, pa je jedan od crkvenih naučnika.
Rođen je u Antiohiji, od oca vojvode Sekunda i majke Antuse. Učio je najpre grčku filozofiju i zgnušao se na grčko mnogoboštvo. Potom je usvojio hrišćansku veru kao jedinu i celu istinu i studirao bogoslovlje u sklopu škole biblijske egzegeze kojom je rukovodio Diodor Tarsijski.
Krstio ga je antiohijski patrijarh Meletije, a krstili su se i njegovi roditelji. Po njihovoj smrti zamonašio se i počeo strogo podvizavati. U Antiohiji je rukopoložen u čin đakona i sveštenika. Kao đakon napisao je knjigu “O sveštenstvu”, kada su mu se javili apostoli Jovan i Petar, proričući mu veliku službu i veliku blagodat, ali i veliko stradanje.
Kada je trebalo da bude posvećen za sveštenika javio se anđeo Božiji i patrijarhu Flavijanu i samom Jovanu. A kada ga je patrijarh rukopolagao, svi su videli svetlog goluba nad Jovanovom glavom.
Carigradski episkop
Zbog mudrosti, podviga i sile reči, godine 397. izabran je za episkopa carigradskog i šest godina je upravljao sa nesravnjivom revnošću i mudrošću.
Poslao je misionare Keltima i Skitima, suzbio simoniju u crkvi zbacivši mnoge episkope simoniste, raširio je milosrdnu delatnost crkve, napisao naročiti čin Svete Liturgije, postiđivao jeretike, Izobličio caricu Evdokiju, rastumačio Sveto Pismo i ostavio Crkvi mnoge dragocene knjige svojih beseda. Carica ga je dva puta slala u izgnanstvo, zavidljivci su ga zamrzeli, ali narod ga je proslavio. Kada ga je Evdoksija drugi put prognala, umro je u Jermeniji na Krstovdan 14. septembra 407. Godine. Pred smrt su mu se opet javili Sveti Apostoli Jovan i Petar, kao i Sveti mučenik Vasilisk, u čijoj je crkvi primio poslednje pričešće. “Slava Bogu za sve”, bile su njegove poslednje reči.
Izvor: Politika