Foto: Crta

Politički pritisci na birače ne dešavaju se samo uoči izbora, već gotovo svakodnevno, jedan je od nalaza Crtinog istraživanja o političkim pritiscima čiji su rezultati večeras predstavljeni i na tribni „Čaj protiv političkih pritisaka“ održanoj  u Zaječaru.

Istraživački tim Crte je tokom 2022. godine, u periodu pre i posle održanih izbora, prikupio svedočenja više od 70 građana koji su bili žrtve ili svedoci političkih pritisaka, a nalazi ovog kvalitativnog istraživanja dostupni su javnosti na veb sajtu pritisci.crta.rs.

Na tribini u Omladinskom centru Zaječar o političkim pritiscimi sa građanima su razgovarali, Tamara Branković, zamenica programskog direktora Crte, Pavle Dimitrijević, šef pravnog tima Crte i Raša Nedeljkov, programski direktor Crte.

Posetioci tribine mogli su da čuju da su pritisci posebno rasprostranjeni u javnom sektoru, tj. u javnim preduzećima i ustanovama, organima lokalnih samouprava, ali ni preduzetnici i zaposleni u privatnom sektoru nisu imuni na njih. I u ovom slučaju, marginalizovane i ranjive grupe su u posebno nezavidnom položaju.

 Osim aktivnosti vezanih za obezbeđivanje sigurnih glasova, podršku u promociji stranke i političkih aktera ili dokazivanje lojalnosti stranci, pritisci imaju tendenciju da kontrolišu i privatni život pojedinca.

Pritisci se najčešće sprovode po centralizovanom sistemu i to hijerarhijski jer se pozicije moći koriste za ispunjavanje partijskih potreba i ciljeva. “Zadaci” obično dolaze direktno iz najvišeg rukovodstva stranke i prenose se dalje do rukovodilaca u javnom sektoru, vlasnika privatnih firmi i pojedinaca koji zauzimaju više pozicije ili obavljaju neke od javnih ili stranačkih funkcija. Instrukcije se dalje prenose na niže instance: zaposlene u javnom sektoru, obične radnike, stranačke aktiviste, nezaposlene, socijalno ugrožene i ostale kategorije.

Tokom razgovara sa prisutnima, Nedeljkov je istakao da se sistem ucena, pretnji i „usluga“ kojim političke partije i akteri manipulišu građanima često ne prepoznaje kao nedemokratska i protivzakonita praksa.

 “Crta apeluje na nadležne državne organe i na sve političke partije da onemoguće i obustave nelegalne i nelegitimne načine obezbeđivanja političke podrške. Dok se građani ne oslobode mreže pritisaka, neće biti uslova za slobodne i poštene izbore, kao ni za ukupan razvoj društva jer će poslušnost strankama sve više da potiskuje stručnost, etičnost i poštovanje zakona”, rekao je Nedeljkov.

Istraživači Crte su prikupili svedočanstva više od 70 žrtve, saučesnika ili svedoka zloupotreba iz 26 opština širom Srbije.

Reklame