Deset dana od kada su ih studenti na to pozvali – građani su počeli da organizuju zborove. Tako su, koristeći vlastiti suverenitet, u gradovima širom Srbije odlučili da sprovedu model neposredne demokratije. Šta o tome misli vlast, a šta struka proveravala je naša Tamara Stojanović.

„Civilizovano i uz puno buke, molim vas!“

Civilizovano i uz puno buke prozborilo se danas na zboru ispred zgrade Opštine Stari grad. Uz moderaciju studenata.

„Dobro jutro, Stari grade!“

Okupljeni građani i aktivisti savladavali su osnove direktne demokratije.

„Radimo ovo kad se slažemo sa govornikom, sledeće kad se ne slažemo…“

Složili su se oni koji su se na zboru sabrali da Opština Stari grad ima brojne probleme i da u njihovo rešavanje – kao nosioci suvereniteta – moraju biti uključeni.

„Zboru sam se pridružila zato što sam stanovnik ove opštine i zato što sam zgrožena na šta ona liči. Oni od nje prave jednu smrdljivu rupu.“

„Imam očekivanja da se naelektrisanje u narodu održava i da se pumpa“

„Tako da će i ovi zborovi i druge akcije gde ćemo zaista pratiti šta rade ta dobra deca dovesti do normalizacije u društvu“, kaže glumac Tihomir Stanić.

Dovešće zborovi, smatra sociolog Dalibor Petrović, do izvođenja građana iz apstinencije i njihovog povratka u građanski život iz kog su godinama proterivani.

„To pokazuje da građani nemaju poverenja u institucije i da shvataju da su oni ti koji su vlasni da reizgrade insitucije i da reizgrade društvo“, kaže Petrović.

I baš to smo danas videli na Starom gradu. Na dnevnom redu ispred Opštine našle su se tačke koje odbornici većine nisu hteli da uvrste na dnevni red sednice koja se odvijala u njoj.

„To je ono, nažalost, što smo očekivali. I to će naravno imati posledice.“

„Ulazimo!“

„Ne, nećemo ulaziti već ćemo doneti odluke na zboru koji sada sledi.“

Na zboru koji je usledio svako je, u skladu sa principima neposredne demokratije, imao reč… Oni koji u tome imaju višemesečno iskustvo imali su savet.

„Kao studentkinja i neko ko je na plenumima svih ovih meseci, samo malo imajte strpljenja, ovo nam je prvi zbor, na ulici smo, biće nam lakše“, rekla je studentkinja.

Da onima koji zbor žele da organizuju bude lakše postarali su se studenti FON-a, koji su objavili Priručnik za zborsko organizovanje.

Ministarka Jelena Žarić Kovačević izjavila je pak da se pomenuto neretko pretvara u otvoreni teror nad institucijama, nasilje i mržnju.

„Zbor građana ne može da donosi nikakve odluke, ponajmanje ne obavezujuće“, navela je ministarka.

Odlučivali su ovih dana, ipak, građani na zborovima diljem Srbije – Čačku, Novom Sadu, Obrenovcu, Vlasotincu, Nišu, Vračaru i Zemunu. Paradoks, smatra sagorovnik N1, leži u tome što svoje odluke – predloge i rešenja – moraju uputiti nadležnim lokalnim institucijama, u čije funkcionisanje sumnjaju. Kako će se on razrešiti nije izvesno, ali…

„Zato ja njih vidim više kao jednu vrstu simboličke forme mobilizacije građana“, kaže Petrović.

Izvor: N1