Reklame

Svaki deveti građanin Srbije ima člansku kartu Srpske napredne stranke. Tako će vladajuća SNS sa oko 750.000 članova uskoro premašiti Savez komunista Jugoslavije koji je nekada brojao oko 900.000 ljudi.

Ako uzmemo da Srbija ima približno 6,9 miliona stanovnika, a SNS oko 750.000 članova, prostom računicom dolazimo do toga da je svaki deveti građanin naše zemlje član vladajuće stranke, piše portal Nova.rs.

Gore nego Savez komunista

Poređenja radi u vreme SFRJ koja je bila jednopartijska država, sa ukupnim brojem stanovnika od 23,3 miliona, broj članova SKJ iznosio je oko 900.000, dakle, svaki 25. građanin bio je član partije.

Brojke deluju još ozbiljnije kad se uporede sa drugim državama, njihovim liderima i članovima vladajućih partija.

Tako, recimo, Kina ima 1,39 milijardi stanovnika, dok vladajuća Komunistička partija Kine ima 90.594.000 članova, što znači da je svaki 15-ti Kinez član partije Si Đipinga.

U  Rusiji živi oko 147 miliona ljudi, a broj članova vladajuće stranke iznosi 2.073.772, tako da je svaki 70-ti stanovnik član partije Vladimira Putina.

Hrišćansko demokratska unija Angele Merkel u Nemačkoj broji prema poslednjoj statistici 407.350 članova, dok Nemačka ima 80.159.662 stanovnika, što nas dovodi do toga da je svaki 197. Nemac član kancelarkine stranke.

Na posletku, da uporedimo i sa Francuskom, gde ukupan broj stanovnika iznosi 66,99 miliona, a stranka predsednika Emanuela Makrona Republika u pokretu ima 419,435 članova. Dakle, jedan na svakih 157 građana Francuske učlanjen je u stranku njihovog predsednika.

Rastakanje stranačkog života 

Programski direktor Cesida Bojan Klačar kaže da je ovde reč o toliko velikim brojevima da to otvara brojna pitanja u vezi našeg političkog i stranačkog sistema.

“SNS po broju članova još nije prešla nekadašnji Savez komunista Jugoslavije, ali je vrlo blizu toga. Treba objasniti kako jedna stranka u višestranačkom fragmentisanom sistemu može da ima približno isti broj članova kao SKJ u jednopartijskom sistemu, gde je člnaska karta bila gotovo obavezna stvar”, navodi Klačar.

Kako dalje objašnjava Klačar, to ukazuje na potpuno rastakanje stranačkog života u Srbiji.

“Kao i na hipertrofiranu moć jedne stranke i ogroman uticaj politike na sve sfere života, koji pozicionira vladajuću stranku kao ključno mesto odlučivanja”, zaključuje Klačar.

Izvor: Nova.rs (Jelena Jelovac)

Reklame