Foto: Danas

Zaječarce kao i druge ljude koji posećuju Rgotsko jezero, uznemirilo je to da je kraj jezera postavljena table na kojoj piše da firma vlasnik jezera, zabranjuje kupanje na jezeru.

Prema rečima jednog opozicionog aktiviste na tabli piše da je reč o kopu “Velika poljana” i da je prilaz zabranjen nezaposlenim licima, kao i kupanje, sportovi na vodi, navodnjavanje, pojenje stoke, i da se sve radi na sopstvenu odgovornost.

“Tabla je oborena. Rgotsko jezero je najčistije u Evropi i ne može da pripada privatniku ili privatnoj firmi. Jezero je biser koji pripada svima nama. To je naše izletište i kupalište koje treba da koristi svima nama. Moramo da ga sačuvamo za buduće generacije. Kao što vidite napadnuti smo sa svih strana. Oni koji ne vide u kakvoj smo opasnosti neka se probude iz zimskog sna i neka vide na kakvom smo udaru. Napadnuto je bilo Nikoličevo, Vratarnica…. Šta još treba da se desi da narod u istočnoj Srbiji vidi da je otpisan”, poručio je Miladin Krstić iz Ekološkog ustanka.

Odbornik Uglješa Đuričković kazao je da voda kao resurs ne može biti u privatnom vlasništvu.

“”Voda ne može biti u privatnom vlasništvu ma šta ko pričao, a posebno ne u ovom slučaju gde se ne rudari već decenijama. Što se mene tiče, ovo će biti jedna od prvih stvari za šest meseci nakon preuzimanja upravljanja gradom koje ćemo rešiti”, poručio je odbornik Đuričković.

Iz Jugo Kaolina su kazali za Glas Zaječara, da nikome ne brane kupanje, ali da je njihova zakonska obaveza da tablu postave.

“Mi nikome ne branimo da se kupa, ali je naša zakonska obaveza postavimo tablu. Ta table se postavlja godinama. Jugo Kaolin d.o.o je kupio “Srbokvarc Rgotina” još 2003. godine. Još jednom kažemo, ne želimo ako se nešto dogodi da mi budemo odgovorni. Postavljanjem table mi upozoravamo građane. Takođe opet kažemo, nikome ne branimo da se kupa, ali zakon kaže da tablu moramo da postavimo”, kazali su iz Jugo Koalina.

Podsećamo, ova table već godinama stoji na prilazu Rgotskog jezera, i do sada niko nije zabranjivao kupanje.

Malo o Rgotini i Rgotskom jezeru

Rgotsko jezero se nalazi na oko 15 kilometara od Zaječara. Pre tačno 46 godine, rudari su napustili stari površinski kop “Srbokvarca” koji se nalazio u ovom selu, zbog izbijanja vode. Nekoliko dana kasnije, voda je počela da nadolazi i tako je nastalo Rgotsko jezoro.

Površina jezera je tri hektara, a maksimalna dubina dostiže i 40 metara. Zahvaljujući kvarcnom pesku, voda je poprilično bistra i veoma lako i brzo se zagreva.

Prema zvaničnim istraživanjima, sem jednog jezerca u Nemačkoj, voda iz ove prirodne akmulacije najčistija je u Evropi. Temperatura vode je leti oko 26 stepeni.

Ovo jezero je leti nekada posećivalo i preko 1.000 kupača, ali najveći problem je to što jezero nema uređene plaže, osim jedne. A ni za nju ne možemo da kažemo da je uređena ako se uporedi sa plažama na drugim srpskim jezerima.

Nekada je selo Rgotina bilo primer uređenog i bogatog sela. Selo je imalo nekoliko prodavnica, Dom kulture, biblioteku, ambulantu, bioskop i firmu “Srbokvarc”, u kojoj su radili i žitelji sela.

Kvarcni pesak se prodavao širom bivše Jugoslavije, pošto je takvo rudno bogastvo retko u Evropi. Svaka druga kuća imala je radnika u nadaleko čuvenom “Srbokvarcu”. Ljudi su lagodno živeli i radili u rudniku ali i u poljoprivredi.

Danas se Rgotina ne može prepoznati. Osmesi na licima Rgoćana su nestali, muzika iz kafića je utihnula, Dom kulture se raspada, a bioskop je već emitovao poslednju epizodu serije “Selo koje je izgubilo dušu”.

Rgotina ima potencijal da postane pravo turističko mesto i da se razvija.

Lokalne vlasti i grad Zaječar, kao i mesna zajednica Rgotina, mogli bi da iniciraju i podrže razvoj turizma na teritoriji mesne zajednice Rgotina, ali sada se i vlasnik nekadašnjeg “Srbokvarca” za sve pita, pošto je kupovinom ove firme, vlasništvo nad jezerom pripalo njemu.

Jedino novo i lepo u ovom selu nedaleko od Zaječara je fudbalski teren, koji su meštani sami od svojih sredstava uredili i dokazali da natpis sa objekta u centru sela “U slozi je moć” zaista daje rezultate.

Reklame