Dragiša Rajović iz Gradskova

Za lica sa invaliditetom, koja se kreću uz pomoć kolica ili ortopedskih pomagala, svakodnevni, jednostavni zadaci mogu predstavljati ozbiljan izazov. Arhitektonske prepreke, nepostojanje rampi, liftova, ali i diskriminacija predstavljaju veliki problem za lica sa invaliditetom, jer konstantno poručuju: ti si drugačiji od drugih.

Na popularnoj društvenoj mreži „Facebook“ u petak se  pojavila objava koja je nastala kao rezultat ponašanja radnika zaječarskog Parking servisa.

Autor objave nas je kontaktirao i obavili smo razgovor sa njim i njegovim očuhom, Dragišom Rajkovićem iz Gradskova, kako bi saznali šta se tačno desilo.

Ja sam lice sa invaliditetom. Došao sam u petak kako bih obavio kupovinu u Zaječaru. U nameri da se parkiram obišao sam parking mesta namenjena za parkiranje vozila lica sa invaliditetom. Nijedno u blizini nije bilo slobodno, a ja se krećem sa štakom. Zato sam parkirao na običnom parking mestu, računajući da ću najdalje za desetak do petanest minuta obaviti posao. Parkirao sam se u 9.40 časova.“ – započinje svoju priču Dragiša.

Miloš Fanovič, autor objave

Kako sam kaže neplanirano se zadržao duže i do vozila je stigao oko 10.20 – 10.30 časova. Radnici parking servisa na vozilo su postavili uređaj za blokiranje točkova – kandže.

Pozvao sam parking servis i rekli su mi da nisam platio parking, što zaista jeste tačno i ja to ne  sporim, iako lica sa invaliditetom nigde u svetu ne plaćaju parking. Zatražio sam da dođu i da uklone kandže. Rekli su mi da to ne mogu da urade dok ne platim i da moram da dođem kod njih. Naravno, rekao sam da to ne mogu da učinim, i zatražio da dođu i da otključaju, a ja ću im na licu mesta platiti. Potvrdili su da će doći i ja sam čekao.

Ni nakon pola sata od završetka poziva niko iz parking servisa se nije pojavio, zbog čega je Dragiša ponovo pozvao servis. Osoba ženskog pola koja se javila odmah je prekinula vezu, što je učinila u nekoliko navrata u narednih petanestak minuta.

U međuvremenu su se pojavili vozač i još jedno lice u civilu. Kako Dragiša navodi nisu imali nikakve legitimacije, a nisu hteli ni da se predstave.

Upitao sam zašto su mi stavili kandže. Rekli su mi da tako mora za strana vozila i da je to po zakonu. Zatražio sam da mi pokažu taj zakon, ali naravno da to nisu učinili. Prokomentarisali su kako sam došao tu da se ‘duvam’, što nije istina. Nisam želeo dalje da se raspravljam, platio sam i rekao da ću se žaliti ministarstvu. Radnik mi je na to odgovorio da mogu da se žalim kome hoću, da mu ne mogu ništa, jer on je politički jak. Upitao sam ga zašto nisu kaznili ostala vozila koja su u tom trenutku bila tu i evidentno nepropisno parkirana. Rekli su mi da su oni domaći, nakon čega su otišli.“ – rekao je Dragiša.

Da li je zakon zaista isti za sve? Da li je u ovom slučaju parking služba postupila po propisima? Da li ima osnova u navodima da vozila sa stranim tablicama imaju poseban, diskriminacioni tretman?

Pokušaćemo da saznamo više u narednim danima o čemu ćemo vas uredno obavestiti.

 

 

 

Reklame