Foto: https://www.youtube.com

Dana 27.12.2017. Klinika za infektivne bolesti u Beogradu prijavila je prvi SMRTNI ishod morbila kod lica uzrasta 30 godina koje nije bilo vakcinisano. To je bio PRVI smrtni ishod od malih boginja u Srbiji nakon 20 godina !!!

Od tada do 15.03.2018.g., u Srbiji je registrovano 13 smrtnih ishoda malih boginja !!!

Od 1.02.2017.g. do 31.01.2018.g., u trideset zemljama Evropske Unije (izuzev Malte) registrovano je 14.732 slučaja malih boginja (61% laboratorijski potvrđeno) sa 31 smrtnim ishodom. Najveći broj obolelih je registrovan u Rumuniji 5.224 (16 smrtnih ishoda) i Italiji 4.978 ( 7 smrtnih ishoda).

Poređenja radi, u Srbiji je za samo pet i po meseci registrovano 3.680 slučajeva malih boginja sa 12 smrtnih ishoda. To je 70% od ukupnog broja registrovanih u Rumuniji za godinu dana !!!

Saobrazno broju nevakcinisanih, posebno u poslednje dve-tri godine, za očekivati je da se ovaj trend nastavi. Možda ne ovom progresijom, ali nije realno očekivati da će epidemija prestati, pre nego što opšti kolektivni imunitet ne bude ponovo iznad 95% zaštićenih.

Foto: www.zavodzajecar.rs

Ono što posebno zabrinjava jeste činjenica da veliki broj roditelja, posebno u Boru i Zaječaru i dalje istrajava u pogrešnom, medicinski neutemeljenom, ubeđenju o štetnosti MMR vakcine ( ! ) i ne dovode decu na vakcinaciju.

Posebno je zabrinjavajuće, što predstavlja preteći epidemiološki podatak, da i dalje veliki broj nevakcinisane dece pohađa predškolske ustanove i pored izričitog upozorenja ministarstva zdravlja da deca koja nisu vakcinisana ne mogu boraviti u tim ustanovama. To se ne odnosi na vrlo mali broj deca koja zbog svog ukupnog zdravstvenog stanja (kontraindikacije) ne mogu biti vakcinisana.

Ukoliko se dogodi, a velika je verovatnoća da će se i dogoditi, da virus malih boginja „uđe“ u predškolske ustanove, desiće se epidemije većih razmera nego ove koje smo do sada registrovali na teritoriji Zavoda, najverovatnije uz pojavu komplikacija !!!

S obzirom da se epidemija, koja je počela oktobra 2017.g., kako to epidemiolozi kažu, „preliva“ iz grada u grad po Srbiji, tako je došla i do naša dva okruga.

Od 01.12.2017. kada smo registrovali prvi laboratorijski potvrđen slučaj malih boginja do 15.03.2018. smo registrovali 39 slučajeva morbila u pet gradova Borskog i Zaječarskog okruga, uz dva slučaja koje je infektolog odbacio jer nisu ispunjavali kriterijum definicije slučaja iz Stručno-metodološkog uputstva (SMU) koje je izradio IJZ Srbije.

Prema kriterijumima iz SMU od 39 slučajeva malih boginja, 19 je laboratorijski potvrđeno, 8 je epidemiološki povezano sa laboratorijski potvrđenim slučajevima i 12 slučajeva malih boginja je klinički potvrđeno (infektolog).

Najveći broj obolelih NIJE vakcinisan – 23 obolela. Deset lica su vakcinisana davno pre jednom dozom vakcine, neki i pre više decenija. To nije bilo dovoljno da ih zaštiti od proboja imuniteta u epidemiji, ali jeste da bolest prođe u blagoj formi.

To se redovno dešava u epidemijama zbog vrlo „agresivnog“ virusa ili kako to stručno kažemo jake virulencije virusa. Poznato je da su male boginje visoko kontagiozno zarazno oboljenje, što znači da se lako i brzo prenose sa čoveka na čoveka. Bitna karakteristika morbila je i da je lice koje se zarazilo od drugog lica, pred kraj inkubacije ( 10 dana +/- 1 dan ), a najmanje četiri dana pred izbijanje ospe, već zarazno !!!

U tom periodu je lice najčešće klinički zdravo ( nema simptome bolesti), ali već širi viruse na svoju okolinu.
Druga epidemiološka karakteristika obolelih od morbila na teritoriji Zavoda jeste da smo prve slučajeve oboljenja, u svakom od pet gradova, registrovali kod lica koja su u vreme zaražavanja boravila u tri dečje zdravstvene ustanove tercijarnog nivoa: obe dečje klinike u Beogradu i dečja klinika u Nišu. Obolela su ili deca ili njihovi roditelji koji su ih vodili na pregled, ili su deca bila hospitalizovana u tim klinikama.

Jedan broj obolelih su medicinsko osoblje dečjeg odeljenja u Bor i Zaječaru koji su se zarazili negujući decu koja su se vratila iz ove tri ustanove, što takođe potvrđuje „agresivnost“ virusa morbila.

Prema zakonitostima epidemijskog procesa malih boginja za očekivati je da će se epidemija nastaviti. Kojim intenzitetom će se javljati novooboleli teško je predvideti.

Ono što je sigurno jeste da epidemijski talas možemo prekinuti samo vakcinacijom sve nevakcinisane dece. Vakcinacija je osnovna protivepidemijska mera.

Preuzeto: ZZJZ

Reklame