Foto: printscreen rts

Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da se nada da će Srbija biti u poziciji da do kraja meseca ukine vanredno stanje uvedeno zbog pandemije korona virusa.

„Jedva čekam. Što ne znači da nećemo imati dodatnih obaveza i da nećemo morati da se disciplinovano ponašamo. Ovo nije moja prognoza, ovo je moja nada“, rekao je Vučić novinarima u Nišu.

On je rekao da se tome nada i zbog toga što bi sebe tko oslobodio obaveze da ne govori o svima koji su radili protiv svoje zemlje i dodao da tu ne misli samo svoje političke protivnike.

Predsednik Srbije je naveo da će se do 20. aprila prelomiti situacija u vezi sa korona virusom i da do tada gradjani treba da budu posebno disciplinovani.

Posle sastanka sa predstavnicima lokalne samouprave, Kliničkog centra Niš i drugih zdravstvenih institucija u Gradskoj kući u Nišu, Vučić je izjavio da će zbog broja pacijenata i Leskovačka bolnica i Veliki niški klinički centar, osim urgentnog centra biti pretvorene u COVID bolnice.

„Danas smo odredili dodatne objekte u Nišu u koje će biti smešteni pacijenti sa blažom slikom, jer je hala Čair puna“, rekao je Vučić i dodao da će na kraju na raspolaganje biti stavljena i niška kasarna na Panteleju, hotel Nais i drugi hoteli.

Predsednik je rekao da se svakih sedam dana u Niš i druge gradove šalje medicinska oprema, da je preksinoć isporučeno pet, a jutros još četiri klinička respiratora tako da ih je u poslednjih mesec dana isporučeno 29, a doneto je i 20 neinvazivnih respiratora.

„Želeo sam da pokažem kolika je naša briga za Niš i jug Srbije i mislim da smo pokazali koliko može da uradi jedna mala zemlja u pripremi bolnica, privremenih bolnica, nabavci respiratora, i da pokažemo da smo taj posao uradili ne slabije od razvijenijih i većih zemalja“, rekao je Vučić u Nišu.

Epidemiolog: U Srbiji se do kraja aprila može očekivati pad broja obolelih i umrlih od korone

Epidemiolog Branislav Tiodorović ocenio je danas da će do Uskrsa rasti broj obolelih i umrlih od korona virusa u Srbiji, a da se od kraja aprila može očekivati blagi pad tog broja.

„Nalazimo se u teškoj nedelji, ali će i sledeća biti takva. Sve do Vaskrsa (19. aprila) očekujemo da će rasti broj obolelih i nažalost umiranja, ali posle toga je epidemiološka prognoza da će početi da opada broj obolelih. I da ćemo od kraja aprila imati blagi pad, da bi ušli u maj, nadamo se sunčan i lep sa indeksom zračenja iznad tri, da se izborimo sa virusom“, rekao je on.

Tiodorović je rekao da je sada neophodna gvozdena disciplina.

„Ono što gradjani mogu da pruže kao doprinos, jeste da se pridržavaju svih mera koje su predložili država i stručni organi. Jedini način je da se izborimo sa tim je da ovih 14 dana budemo disciplinovani i da shvatimo da ovo nije pitanje demokratije nego civilizacije“, rekao je on.

Epidemiolog je dodao da je Srbija uspela da izbegne takozvani italijanski scenario, ali da ima „srpski scenario“.

„Izbegli smo tu epidemiološku krivu. Ona je krenula uzlazno, ali ima tendenciju daleko blažu nego u velikim zemljama sa većim zdravstvenim sistemima nego mi. Sada je odlučujući trenutak da svi zajedno shvatimo da moramo da se ponašamo kao što traže struka i država. A odluke države nisu suprotne onome što je tražila struka. Za 45 godina mnogo toga sam prošao, ali nisam video ovakvu podršku države“, rekao je on.

Izvor: BETA

Reklame