Iako je ovaj decembar počeo sa prolećnim temperaturama, od preko 20 stepeni, mesečna vremenska prognoza koju je objavio Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ), govori da do kraja meseca neće biti tako.

Vremenska prognoza nedvosmisleno ukazuje na pad temperature. Jutros je zabeleženo i dva do tri stepena ispod nule, na Kopaoniku minus devet.

Maksimalna dnevna temperatura neće danas prelaziti tri stepena iznad nule.

Vremenska prognoza: Kiša, sneg…

Srbija će do kraja meseca više dana biti sa kišom i snegom nego bez njih, pokazuje mesečna prognoza RHMZ.

Grafikon na sajtu RHMZ pokazuje da nas sneg očekuje već 6. decembra, a prognozira se da će sneg padati i za doček Nove godine.

Sa druge strane, minimalne temperature tokom decembra, prema prognozama meteorologa, ne bi trebalo da idu ispod jednog stepena ispod nule, dok maksimalne dnevne temperature biće do 11 stepeni Celzijusovih, koliko će iznositi 28. decembra.

Najhladniji dan biće Sveti Nikola, 19. decembar, kada se najavljuju kiša i sneg, sa minimalnom temperaturom od minus jedan, a maksimalna neće prelaziti treći podeok Celzijusove skale.

Prognozirana količina padavina za ovaj decembar biće 85 milimetra po metru kvadratnom.

Kako navode iz RHMZ, vremenske prilike ovog decembra slične su periodu od 12. novembra do 11. decembra 1985. godine.

Napominju da je mesečna prognoza orijentaciona, te da je poželjno koristiti je uz prognozu za pet dana unapred.

Kako je ranije za Danas ocenio meteorolog RHMZ Slobodan Sovilj, predstojeća zima će obilovati padavinama, ali će biti i toplija od višegodišnjeg proseka, sa odstupanjem od dva stepena.

Sneg nije padao prethodne Nove godine

„Znamo da je prethodne Nove godine sneg izostao i u planinskim i u nizijskim predelima, međutim učestala naoblačenja u decembru usloviće da se na visokim planinama, poput Kopaonika, sneg zadrži i povećavava njegova visina sa svakim narednim naoblačenjem i narednim talasom vlažnog vazduha. Na nižim planinama, poput Zlatibora, Divčibara i većeg dela Tare, očekuju se i kišne i snežne padavine, pa bi se snežni pokrivač povremeno stvarao, dok bi u periodima između vlažnih prodora dolazilo do topljenja snega“, objasnio je Sovilj.

Izvor: Danas

Reklame