foto: .kommersant.ru

Kako saznaje kommersant.ru, Gazprom je odlučio put snabdevanja gasom kroz turski tok, koji će proći kroz Bugarsku, Srbiju, Mađarsku i Slovačku, i već učestvuje u postupku rezervisanja novih kapaciteta za gasovod u ovim zemljama.

Isporuke Bugarskoj i Srbiji preko turskog toka trebalo bi da započne 2020. godine, Mađarskoj 2021. godine, što će omogućiti stopiranju tranzita kroz Ukrajinu od 2022. godine.

Zapravo, ovo je put ka Južnom toku, koji se u EU u 2014. godini zamrzao pod pritiskom SAD-a.

Sada je teško pronaći problem sa projektom, pristup Gazproma u potpunosti je u skladu sa zakonodavstvom EU. Ali malo je verovatno da će se ublažiti politički napadi.

Na primer, „Bulgartransgaz“ namerava da održi aukciju u decembru za buduće kapacitete gasovoda na ulazu u bugarski sistem iz Turske i na izlazu u Srbiju. Ulazni kapacitet, koji je predložen za rezervaciju od 1. januara 2020. na 20 godina, iznosi 15,8 milijardi kubnih metara godišnje (što u potpunosti odgovara kapacitetu jedne linije turskog toka), proizvodnja je 4 milijarde kubnih metara, a od 1. januara 2021, trebalo bi da se poveća na 11 milijardi kubnih metara.

foto: .kommersant.ru

Za snabdevanje ovih zapremina iz Turske preko Bugarske, koristiće se deo postojeće infrastrukture u reverznom režimu (pogledati mapu). Stanica „Nova Provadiia“ će se sagraditi u blizini kompresorske stanice „Provadiia“ na severoistoku zemlje, a iz njega će biti izgrađen novi gasovod dužine 474 km sa pritiskom od 7,5 MPa, koji će podržati još jedna kompresorska stanica „Rasovo“ u blizini granice sa Srbijom. Gasovod će preći granicu u blizini grada Zaječara. Ova ruta skoro u potpunosti ponavlja putanju bugarskog dela nerealizovanog Južnog toka (Bugarska je zamrznula projekat pod pritiskom SAD-a, nakon čega je Ruska Federacija to odbila u decembru 2014. godine). Trošak proširenja sistema iznosiće 1,63 milijardi dolara.

Operatori Mađarske, Slovačke i Austrije krajem oktobra već su održali aukciju za knjiženje novih kapaciteta od oktobra 2022. godine za sedam godina. Na ulazu u sistem Slovačke iz Mađarske rezervisano je 4,3 milijarde kubnih metara, što bi trebalo povećati mogućnost protoka gasa između zemalja na 5 milijardi kubnih metara godišnje. Takođe je rezervisan kapacitet na ulazu u sistem Austrije iz Slovačke u iznosu od 3,8 milijardi kubnih metara godišnje. Postupci u okviru aukcija još nisu u potpunosti završeni, ovo bi trebalo da se desi do marta 2019. Prema izvorima Komsermanta na tržištu, Gazprom će rezervisati sve predložene kapacitete.

Tako će Gazprom od 2020. godine započeti oba koncepta turskog toka.

Međutim, druga linija, namenjena za isporuke na Balkan, 2020. godine biće samo delimično napunjena – za isporuke u Bugarsku, Grčku i Srbiju – i postići će puno opterećenje 2022. godine. Nije sasvim jasno kako će se tačno snabdevati Grčka: može se snabdevati preko Bugarske, ali to znači obilaznicu prilikom transporta gasa.

Izvor: www.kommersant.ru

Reklame