Printskrin: Youtube/Istok Pavlovic

Ponoćna uskršnja liturgija u Hramu svetog Save u Beogradu prvi put je služena bez prisustva vernika. Država je nakon pregovora predsednika sa predstavnicima Crkve odlučila da policijski čas danas važi za sve, uprkos molbi Sinoda SPC da iz zabrane kretanja budu izuzeti vernici. Posle te molbe, s kojom se pre svega nisu saglasili stručnjaci, i Crkva je ublažila stav, pa je tako partijarh Irinej na ponoćnoj liturgiji vernicima poručio da se „mogu Bogu moliti svuda i na svakom mestu”. Činjenica je, međutim, da je predsednik u komunikaciji sa SPC bio znatno blaži, dok se građanima oštro obraćao skoro svakodnevno, uz poruke da se mere zaštite od virusa bez izuzetka moraju poštovati. 

Predsednik Aleksandar Vučić je izjavio sinoć i da je zahvalan patrijarhu Irineju na razumevanju za mere koje je država preduzela.

“Hvala patrijarhu, dobrom čoveku, koji je razumeo koliko je život za Srbiju važan”, rekao je predsednik.

Do razumevanja patijarha došlo je nakon nekoliko razgovora sa predsednikom, kao i izjave predsednika da će „moliti“ i „klečati” pred poglavarom SPC da bi ga razumeo zašto država ne može da pravi ustupke tokom policijskog časa. Ova „runda pregovora“ posledica je činjenice da je tokom epidemije država tolerisala okupljanja vernika, pa i pričest više osoba istom kašičicom.

Svoje razumevanje patrijarh je pokazao u intervjuu za televiziju „Hram“ pre tri dana, rekavši da Crkva sluša „mudre savete“ i da ima u vidu ono što preporučuju stručnjaci.

„Jedan od tih načina u odupiranju ovom virusu jeste izbegavanje komunikacija, blizine jedni drugima. To nisu izmišljene stvari, već dokazane, tamo gde nije bilo obazrivosti i gde nije slušana nauka, medicina, imamo jasne posledice“, rekao je patrijarh.

Još jedna pričest uoči policijskog časa

Nauka nije „slušana“ u istom danu kada je objavljen intervju patrijarha – održano je pričešće u požarevačkoj Sabornoj crkvi. Mediji su preneli da se oko 70 vernika okupilo i pričestilo iz iste čaše i istom kašičicom, a da su usta obrisali jednim istim ubrusom.

Ceo skup je prijavljen policiji, koja je, međutim, saopštila da je u crkvi zatekla „oko 20 ljudi koji su poštovali mere propisanog odstojanja“, kao i da je o svemu obavešteno tužilaštvo, koje se izjasnilo da nema elemenata krivičnog dela. Sve to u vreme kada je na snazi zabrana okupljanja više od dve osobe.

Istovremeno, policija je ta koja je nadležna za praćenje primene mere zabrane okupljanja, ali i za privođenje građana koji krše meru zabrane kretanja. Međutim, Ministarstvo unutrašnjih poslova se nije oglasilo i odgovorilo na pitanja Insajdera kako će postupati prema vernicima koji eventualno prekrše zabranu kretanja tokom praznika. Niti je upozorilo vernike da je zabrana važi za sve i da ostanu kod kuće.

Od prvog zaprepašćenja, kada su se iz iste kašičice pričestili pojedini vernici u novosadskoj Sabornoj crkvi, prošlo je skoro mesec dana. Od tada do danas epidemija u Srbiji je došla do vrhunca, broj zaraženih je porastao za 5.876 i umrlo je 117 osoba.

Ni sami podaci, niti to što iza njih zapravo stoje ljudski životi, među kojima je i život jednog od episkopa, nisu bili dovoljan razlog da se vernici, kao i svi građani, pridržavaju mera zabrane okupljanja i smanjivanja kontakata.

„Stvar oko koje se ne može raspravljati“

Predstavnici Sinoda, najvišeg tela SPC, nisu odgovorili na naša pitanja da li će proslediti uputstva episkopima da se prilikom pričešća pridržavaju određenih mera zaštite po preporukama epidemiologa i virusologa kako bi se sprečilo širenje koronavirusa, kao ni zašto je, usred epidemije, uopšte dozvoljeno pričešće i okupljanje građana.

Neka objašnjenja svojih postupaka Sinod SPC davao je kroz svoja brojna saopštenja.

„Dotični građani (ne možemo, nažalost, da kažemo dotična gospoda) optužuju nas, naime, što vernike pričešćujemo iz iste čaše, na tradicionalni način koji se primenjuje evo već dve hiljade godina. Niko se, uostalom, ne pričešćuje prinudno već dobrovoljno. Nerazumno je i krajnje zlonamerno očekivanje onih koji niti dolaze u crkvu, niti se pričešćuju da će sama Crkva uskratiti svojim vernicima ono što je za nju i za njih najvažnije i najsvetije – sveto pričešće“, poručuje Sinod u jednom od saopštenja.

U svojim saopštenjima tokom uskršnjeg posta SPC je poručivala i da će „primeniti preporuke Vlade“, da se mora „voditi računa o svome zdravlju i zdravlju drugih“ali i da „neće prekidati služenje svete liturgije niti prestati da pričešćuje vernike, jer je to stvar oko koje se ne može raspravljati“.

Nisu svi saglasni da se o tome ne može raspravljati. Pre svega stručnjaci, čije bi savete u ovoj situaciji trebalo svi da poštujemo. Članovi Stručnog tima za borbu protiv koronavirusa su u nekoliko navrata ponovili da bilo kakvo okupljanje i bilo kakvo ponašanje koje će da poveća rizik za nastanak infekcije predstavlja zapravo visok rizik za generalno zdravlje populacije u ovom momentu.

Jedini slučaj gde je Crkva pokazala da priznaje realnu opasnost od zaraze, čak i za vernike, je kada je pozvala starije od 65 godina, kao i one slabijeg opšteg zdravstvenog stanja i slabijeg imuniteta, da se „uzdrže od dolaska u hramove i da ni sebe ni druge ne izlože riziku“.

U situaciji kada je poznato da nema pravila ko može da se zarazi i da podlegne posledicama virusa, nije jasno zašto su samo pojedini vernici „ekskluzivno“ pozvani da ne izlažu sebe i druge riziku.

Vernici u Crnoj Gori, Grčkoj, Ukrajini, Rusiji kod kuće – bez dileme

Takav „ekskluzivitet“ ne postoji u drugim državama koje slave Uskrs po Julijanskom kalendaru.

Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori je pozvala svoje vernike da, kao i tokom posta, poštuju uputstva medicinske struke i najavila da će se „verni narod pričestiti posle Vaskrsa“. Iz policije je poručeno da će „procesuirati odgovorne za eventualno ugrožavanje javnog zdravlja i to bez izuzetka“.

Inače, mitropolit crnogorsko primorski SPC u Crnoj Gori Amfilohije i pojedini sveštenici te crkve privedeni su 12. aprila na informativni razgovor u policiju zbog okupljanja ispred verskih objekata u Podgorici. Istog dana su pušteni. Cela situacija je objašnjena kao redovna aktivnost policije na praćenju poštovanja mera za sprečavanje koronavirusa, a obavešteno je i tužilaštvo.

Od početka izbijanja krize sa koronavirusom vernici u Grčkoj ne odlaze u crkvu. Sinod je pozvao vernike da se striktno pridržavaju uputstava i da ne slušaju one koji pozivaju na oglušenje o mere, ističući da to “u današnje vreme nije opravdano ni u ime hrišćanske vere”.

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril je naložio vernicima da ostanu kući i da se Uskrs proslavlja u krugu porodice. Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski pozvao je svoje sunarodnike da praznik proslave kod kuće, što je prihvatila većina predstavnika crkvenih vlasti, pa će i u toj zemlji bogosluženja za vernike pravoslavne crkve biti prenošena putem interneta i televizije. Zbog pandemije koronavirusa, ceremonija silaska Blagodatnog ognja u Jerusalimu prvi put je održana bez prisustva vernika.

I za Uskrs po Gregorijanskom kalendaru mise su održavane iza zatvorenih vrata, a vernici su ih pratili preko interneta. Papa Franja svoju tradicionalnu poruku poslao je u video obraćanju.

I rimokatolički hramovi u Srbiji su bili zatvoreni.

Iako i naučnici tvrde da je mnogo toga o koronavirusu još nepoznato, izvesno je da na njega na utiče ni vera, niti odnos pojedine države prema crkvi.

Izvor: Insajder

Reklame