foto:pixabay

Srbija je prva u Evropi po štetnosti posledica zagađenja, najviše zagađenog vazduha, i deveta u svetu, rezultat je opsežnog istraživanja Globalnog saveza za zdravlje i zagađenja (GAHP), prenisi BLIC. U Zaječaru u toku prošlog meseca merna stanica Agencije za zaštitu životine sredine detektovala je u više navrata povećanje stepena zagađenja vazduha. Povećan je bio nivo ugljen monoksida u vazduhu, i vazduh je okarakterisan kao jako zagađen, o čemu smo već redovno izveštavali.

Svake godine, u vreme grejne sezone, u Zaječaru se javlja isti problem: u večernjim časovima ne diše se, kako u centru, tako i na periferiji grada.Merna stanica Agencije za zaštitu životine sredine detektovala je u Zaječaru u više navrata povećanje stepena zagađenja vazduha. Obično je nivo sumpor dioksida i azot dioksida odličan ili dobar, ali je nivo ugljen monoksida povišen te je vazduh okarakterisan kao jako zagađen.

Zavod za javno zdravlje iz Zaječara je od Agencije za zaštitu životne sredine dobio uređaj za monitoring kvaliteta vazduha.

Veliko aeorozagađenje zadesilo je i stanovnike Bora koji su u više navrata protestovali ispred predstavništva kineske kompanije Zi Đin strateškog partnera Rudarsko- topioničarskog basena (RTB) ’’Bor’’.

Prema GAHP-ovoj studiji, u toku 2017. godine u Srbiji je pod uticajem zagađenja umrlo 12.317 ljudi od kojih je za 9.902 smrtonosan bio zagađen vazduh, za 1.366 olovo, a za 37 voda.

Po štetnosti posledica zagađenja u svetu, pre Srbije, koja je deveta, su Čad, Centralnoafrička republika, Severna Koreja, Niger, Madagaskar, Papua Nova Gvineja, Južni Sudan i Somalija, a odmah iza Srbije, na desetom mestu, je Indija.

 

Reklame