Foto: Twitter.com/@_shariceva

Malo ko se ovih dana nije oprobao u ulozi gradskog menadžera, zahvaljujući Centru za istraživačko novinarstvo Srbije koji je plasirao sjajnu igricu „Dobar, loš, korumpiran“.

Rodoljub Grebić, Rada Vlastić, Senka Dobrić – svakoga od nas podsećaju na nekoga, ili neke situacije, valjda u tome i jeste ključ uspeha igrice.

Foto: Printscreen „Dobar, loš, korumpiran“

Mnogi su „na prvu“ dobili otkaz, neki su na svojoj koži osetili tajkunsku osvetu, a neki su uspeli i da „obrnu igricu“.

Ako se kojim čudom niste oprobali, pročitajte intervju i odmah potom kliknite na ovaj link: DOBAR, LOŠ, KORUMPIRAN

Ekipa našeg portala razgovarala je sa Milicom Šarić iz Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kako bi saznali što više o ovom projektu koji je razdrmao Srbiju.

Igrica „Dobar, los, korumpiran“ odmah je privukla pažnju javnosti. Kako ste došli na ideju da je odradite?

Igrica Dobar, loš, korumpiran“ jeste vrlo lepo dočekana, iz dana u dan se broj igrača značajno povećava i do sada se više od 50.000 igrača oprobalo u ulozi gradskog menadžera koji pokušava da ostane pošten u sistemu javnih nabavki – koji to često nije.
Osim zbog nesporne važnosti nabavki za funkcionisanje naše države, igra je nastala kao pokušaj da jezik javnih nabavki prevedemo u slikovite, delimično istinite primere kroz koje će naši čitaoci moći da se zabave i upoznaju sa načinima zloupotrebe sistema.
Foto: Printscreen „Dobar, loš, korupmiran“
Ko vam je pomogao u realizaciji?
Kod za igru je razvila organizacija Journalism++ za svoje potrebe. Njihov cilj bio je da prikažu složene načine koruptivnog delovanja u lokalnim zajednicama, ali su takođe učinili kod dostupnim drugima. Centar za istraživačko novinarstvo Srbije je u tome video dobru priliku da napravi prvu online igru koja se bavi jednim od vidova korupcije – javnim nabavkama.
Svako ko je igrao igricu prepoznao je neku situaciju iz svog kraja. Da li to znači da je celo društvo korumpirano i da se ista oprobana šema svuda vrti?
Ne bih rekla da je celo društvo korumpirano niti da su sve javne nabavke nameštene. Ukazali smo na neke od najčešćih situacija kada se nameštaju javne nabavke. Dobro je ako su ljudi probleme koje igrica iznosi prepoznali u nekim svojim iskustvima, to znači da smo uspeli da ih obučimo da prepoznaju potencijalno kršenje zakona. O problemima mora da se priča, inače se nikada neće rešiti.
Foto: Printscreen „Dobar, loš, korumpiran“

Igrica je informativna i edukativna. Kroz razgovor sa brojnim ljudima stekli smo utisak da je veći broj onih koji su pokušali da vide dokle se može stići „na kvarno“. Bojite li se kontraefekta koji proističe iz igrice a poručuje: dobro planirani zločin i umerena korumpiranost može da se isplati?

Mislim da je ovde kontekst ključan. Dok koračate kroz igru, nailazite na moralne i zakonske dileme. Tu imate jednu finu gospođu – Senku Dobrić – koja vam govori šta ona misli da je ispravno. Izbor da li ćemo je poslušati je na svima nama, pojedinačno, uostalom tako je i u životu.
Korumpiranost se sigurno u početku isplati, ali igrica vrlo jasno pokazuje da tome uvek dođe kraj. Sa druge strane, teško da možete biti deo teško šupljeg sistema, a da uspete da preskočite svaku rupu. Ako vam je to namera, preporučujem da idete na X u gornjem desnom uglu prozora sa igricom te da zaboravite da se zakon zloupotrebljava svakog dana.

Da li planirate još neki sličan projekat?

Nismo stigli da razgovaramo o tome u CINS-u, ali neke nove ideje se već javljaju i sigurna sam da Dobar, loš, korumpiran“ nije poslednji meč na koji ćemo vas izazvati.
Foto: Printscreen „Dobar, loš, korumpiran“

 

 

 

Reklame