Kako nezvanično saznaje portal „Glas Zaječara“ svega pet lansirnih stanica na teritoriji Zaječara trenutno ima poslužitelje – redovne strelce. Trinaest stanica je zapušteno i već duže vremena bez strelaca. Posao strelca je veoma odgovoran, ali nedovoljno plaćen.

 

Nakon nevremena u subotu jedno od najčešće postavljanih pitanja bilo je: Zašto je zatajila protivgradna odbrana? Pravo pitanje zapravo bi trebalo da glasi ovako: zašto država već godinama preniskim naknadama demotiviše građane da se prihvate posla strelca? I zašto nadležni ništa ne preduzimaju?

Posao strelca – poslužitelja lansirne stanice veoma je odgovoran. U periodu od 15. aprila do 15. oktobra svaki dan započinje prozivkom putem radio stanice strelaca, koji su u pripravnosti 24 časa dnevno.

Republička naknada za rad strelaca je 4000 dinara mesečno i isplaćuje se u periodu od aprila do oktobra. Naša lokalna samouprava ne dotira sredstva za isplatu naknada poslužiteljima, pa ovih par hiljada predstavlja jedinu naknadu za angažman strelca.

Upravo zbog visine nadoknade mnoge lansirne stanice nemaju poslužitelje, a neke su puste i već više godina.

Lansirna rampa u Vražogrncu je demontirana i napuštena već više godina

U slučaju pojedinih lansirnih stanica otežavajuću okolnost predstavlja činjenica da su smeštene na teško pristupačnim mestima. Iako je  u skladu sa Zakonom o protivradnoj odbrani obaveza nadležnih organa da prilaz stanicama održavaju prohodnim, do pojedinih stanica se jedva prilazi.

Na primer: put koji vodi ka Lansirnoj stanici u Vražogrncu nalazi se kraj seoskog groblja. Za većinu putničkih vozila ovaj put je nesavladiv, a pešaka se do lansirne stanice stiže za dvadesetak minuta. Iako ne spada u ted teško pristupačnih stanica, ipak poslužitelju nije nimalo lako kada treba da se pripremi za dejstvo.

Lansirna stanica Vražogrnac

Sa druge strane, lansirna stanica u Nikoličevu nalazi se na nekih par stotina metara od puta, ali je i pored toga bez poslužitelja i zarasla je u korov. Lansirna rampa nije demontirana, ali ipak, kako nezvanično saznajemo, već duže vreme se sa ove pozicije ne dejstvuje, jer nema zainteresovanih strelaca. Lansirna stanica u Grlištu nalazi se nedaleko od manastira Svetog Petra i Pavla, dok se ona u Vratarnici nalazi negde na potesu visa Bezdet.

Lansirna stanica Nikoličevo

Pokušali smo da od nadležnih u Republičkom hidrometeorološkom zavodu dođemo do informacija od protivgradnoj odbrani u Zaječaru, kao i o tome koje su stanice dejstvovale minule subote i sa koliko  raketa – ali, do zaključenja ovog teksta nismo dobili nikakav odgovor.

Prema nezvaničnim informacijama kojima raspolažemo stanje na terenu, što se tiče pritivgradne odbrane je sledeće.

U ovom trenutku sledeće lansirne stanice nemaju strelce: Nikoličevo, Vratarnica, Grlište, Prlita, Lasovo, Planinica, Lubnica, Rgotina, Vražogrnac, Salaš, Velika Jasikova, Gradskovo i Šipikovo.

Sledeće lansirne stanice su aktivne: Veliki izvor, Zvezdan, Gamzigrad, Selačka i Borovac.

Dakle, iz priloženog dolazimo do zaključka da ni 30% kapaciteta protivgradne odbrane grada Zaječara nije u funkciji. Stanje nije mnogo bolje ni na nivou Republike, i strelci širom Srbije žale se na visinu nadoknade za njihov angažman.

Da li bi Veliki izvor u subotu pretrpeo milionsku štetu da su dejstvovale lansirne stanice Nikoličevo i Vražogrnac, koje svojim dejstvom pokrivaju velikoizvorski atar? Da li bi stradala tolika imovina?

Ostaje u domenu nagađanja, jer je pored grada u subotnjrm nevremenu važnu ulogu odigrao i olujni vetar, ali je vrlo verovatno da bi se zasejavanje oblaka sa ovih pozicija sigurno umanjila šteta od grada.

Dok država i lokalna samouprava ne preduzmu konkretne mere ostaje nam samo da sa strahom gledamo u nebo i verujemo da će nas ovog puta nevreme poštedeti.

Reklame