foto:szo

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) objavila je preporuke za države širom sveta kako bi postepeno ukidale mere za međunarodna putovanja, na osnovu temeljne procene rizika. Prioritet bi trebalo da se daje hitnim slučajevima, navodi se u saopštenju SZO.

dokumentu koji sadrži ključna razmatranja za nadležne nacionalne zdravstvene organe pri razmatranju ili sprovođenju postepenog povratka u međunarodne putničke operacije, SZO je preporučila da prioritet treba da budu putovanja zbog hitnih slučajeva, humanitarne akcije, putovanja neophodnog osoblja i povratak u matičnu državu.

Porast broja zaraženih u mnogim delovima sveta primorao je mnoge zemlje da ponovo uvedu ograničenja na putovanje, a SZO je pozvala sve države da naprave sopstvene analize rizika i koristi i odrede prioritete, pre nego što nastave sa međunarodnim putovanjima.

Proces odlučivanja treba da uključi analizu situacije, uzimajući u obzir lokalni kontekst u zemljama polaska i odredištu.

„Treba uzeti u obzir sledeće faktore: lokalna epidemiologija i obrasci prenošenja, nacionalne mere javnog zdravlja i socijalne mere za kontrolu epidemije kako u odlasku tako i u zemljama odredišta; kapacitet javne zdravstvene i zdravstvene službe na nacionalnom i subnacionalnom nivou za upravljanje sumnjivim i potvrđenim slučajevima među putnicima, uključujući ulazna mesta (luke, aerodromi, prizemni prelazi) kako bi se ublažilo i upravljalo rizikom uvoza ili izvoza bolesti; i evoluirajuće znanje o prenosu kovid-19 i njegovim kliničkim karakteristikama…“, navodi SZO.

SZO dodaje da, ukoliko zemlje odluče da stave u karantin sve putnike po dolasku, to moraju da urade nakon procene rizika i razmatranja lokalnih okolnosti.

Upozoravaju i da ne postoji „nulti rizik“ kada se razmatra mogućnost uvoza ili izvoza slučajeva koronavirusa u međunarodnim putovanjima.

Izvor: Insajder

Reklame