Foto: Pozorište

Poslednjeg dana 31.festivala „Dani Zorana Radmilovića“ u okviru pratećeg programa, predstavljeno je drugo, dopunjeno izdanje monografije zaječarskog teatra pod nazivom „Pozorište uprkos svemu“, koje su priredili Vuksan Cerović, od nastanka do 2008. godine i Aleksandar Milosavljević, od 2008. do 2022. godine.

Posvećeno je sedamdesetpetoj godišnjici od prve premijere Narodnog pozorišta Timočke Krajine, Milanu Paunoviću, najdugovečnijem upravniku timočkog teatra na čiju inicijativu je i počeo rad na monografiji i svima koji su proteklih 75 godina pomogli da ovaj teatar živi, radi, opstane i bude sve bolji i bolji.

Direktor zaječarskog teatra prisetio se vremena kada je Milan Paunović predložio da se monografija napravi i muka koje je Vuksan Cerovći, priređivač prvog dela monografije, imao pri pronalaženju dokumentacije:

„Ni on ni ja nismo znali u šta ulazimo jer u teatru ne nađosmo nikakvu arhivu, pa je Vuksan morao da traga po raznim institucijama i da od poznanika i nekadašnih glumaca i radnika u zaječarskom pozorištu i njihovih naslednika, traži fotografije, novinske kritike, programe predstava i festivala…Nakon višemesečnog truda, za šezdesetu godišnjicu teatra, iz štampe izađe knjiga čiji je naslov sve kazivao: „POZORIŠTE UPRKOS SVEMU.“

Drugi deo monografije priredio je Aleksandar Milosavljević, pozorišni kritičar i poslenik, dugogodišnji prijatelj oviog pozorišta i provereni autor mnogih monografija, među kojima je i ona posvećena tridesetogodišnjici Festivala „Dani Zorana Radmilovića“ , koji je pored ostalog rekao da je priča o zaječarskom pozorištu zapravo priča o pozorištu u Srbiji.

„To je priča o glumcima i glumicama, o direktorima i administraciji, o majstorimas scene, majstorima svetla i tona, o dekoraterima koji svake večeri podižu i ruše dekor, skladište pa ponovo vade, krojačima, obućarima, ljudima koji su infrastruktura teatarskog života a koje mi ne vidimo…ali lična karta svakog pozorišta je repertoar“ rekao je Milosavljević i dodao da je njegov zadatak bio da se bavi segmentom istorije od 2008. do 2022.godine i da taj repertoar i ti naslovi ukazuju na pojavu koja nije česta u pozorištima Srbije. Ukazuju na hrabrost da publiku ovog grada upoznaje i sa manje poznatim autorima i rediteljima što se , očigledno pokazalo kao dobra odluka.

Urednik izdanja je Miloš Petković, koji je dao i idejno rešenje monografije. U uredništvu su još Biljana Glišić, Miroslav Kamenković, Mirjana Petrović i Ana Ignjatović.

Reklame