Zaječarska inicijativa pokrenula je peticiju pod nazivom „NE RUDARENJU NA KRALJEVICI! (i u okolini Zaječara)“.  Jednom završe sa eksploatacijom NEOBNOVLJIVIH resursa, iza rudnika ostaju tone jalovine, flotacijska jezera, zagađena voda, zagađeno zemljište – i bolesni ljudi. – navodi se u pozivu za pružanje podrške peticiji.

 

Zaječarska inicijativa pokrenula je online peticiju pod nazivom „Ne rudarenju na Kraljevici“.  Svoju podršku petiiji možete dati klikom na ovaj link: RECI NE RUDARENJU a u nastavku u celosti prenosimo prateće pismo u kome se navode razlozi zbog kojih bi, po mišljenju Zaječarske inicijative, trebalo da date podršku peticiji.

 

Nažalost, iz iskustava opustošenih krajolika, znamo da kada predatorske rudarske kompanije jednom završe sa eksploatacijom NEOBNOVLJIVIH resursa, iza rudnika ostaju tone jalovine, flotacijska jezera, zagađena voda, zagađeno zemljište – i bolesni ljudi.

I sve to – ZAŠTO? 

Zarad jedne od najnižih rudnih renti u Evropi. Da li je poverenje Republike Srbije bezgranično, kada strane korporacije same obračunavaju i dostavljaju nadležnima podatke o količini eksploatisanih sirovina i profitu i same utvrđuju koliku rudnu rentu treba da plate? Kompanije koje same odlučuju o renti koje plaćaju i o čijim profitima građani ne znaju ništa. Kome je to logično? Šezdeset odsto rudne rente pripada budžetu Srbije, a 40 odsto opštini na čijoj se teritoriji vrši eksploatacija – dok 100 odsto zagađenja pripada opštini na čijoj se teritoriji vrši eksploatacija. 

Rudna renta od 5% za lokalnu zajednicu i državu ima minimalnu korist, a stranim kompanijama i hedge fondovima, špekulantima služi kao mamac za eksploataciju nacionalnih bogatstava i jeftine radne snage.

Zatim, kada Srbiji bude bio potreban bakar ili neki drugo prirodno dobro – hoće li ih ona kupovati na berzi, jer je svoje rudnike – narodni strateški interes – rasprodala? Koliko bakra i plemenitih metala ostaje u Srbiji? Kako zauzdati masovna iskopavanja? Da li postoji kvota o godišnjoj eksploataciji bakra, zlata i pratećih metala? Da li postoji svest o dugoročnim ciljevima: ako u sadašnjem trenutku Srbija nije u poziciji da sama eksploatiše svoja bogatstva ili od njih pravi finalne proizvode, možda je, umesto potpune rasprodaje, mudrije takve resurse ostaviti narednim pokoljenjima, umesto ih osuđivati na težak život u zagađenoj sredini i dužništvo?

Istočna Srbija i Zaječar imaju brojna netaknuta prirodna bogatstva i lepote – jezera, banje, podzemne vode, planinske vrhove, izletišta, a broj izdatih dozvola za istraživanje ruda je sve veći! Pod Zaječarom je bogatstvo podzemnih voda. Bez bakra i zlata može da se živi, ali bez vode ne može. Ukoliko se podzemne vode zagade, potrebno je preko 100 godina da bi se zagađenje neutralizovalo!

I mnogo poznatiji i skuplji gradovi ne mogu se pohvaliti velikim brojem zelenih površina, dok Zaječar na manje od jednog kilometra od svog strogog centra ima svoj park – i to ŠUMU – idealnu za decu i penzionere, bicikliste, turiste, ali i sve zaljubljenike u prirodu i zdrav život. Spomen park – šuma Kraljevica je čvorište života u Zaječaru.

KO TO TAMO KOPA?

Krajem 2021. godine, na društvenim mrežama se pojavio dopis kompanije Balkan Exploration and Mining iz Beograda u kojem ona obaveštava Gradsku upravu Zaječar, Geološku inspekciju i Sektor za geologiju i rudarstvo Ministarstva rudarstva i energetike, da 30. novembra počinju geološka istraživanja bakra i zlata na području „Kraljevice“ (TMK). U dopisu se pominje i to da se ovo područje u „katastru Ministarstva vodi pod brojem 2492, a nalazi se na teritoriji opštine Zaječar“.

Uvidom u poseban katastar/mapu koja se nalazi sa sajtu Ministarstva rudarstva i energetike (gis.mre.gov.rs/smartPortal/Srbija) – jasno se vidi da ovo područje zaista obuhvata deo zaječarske park-šume „Kraljevica“ i prostire se gotovo da samog Grliškog jezera. Zaječar je opkoljen istražnim poljima!

Zatim, sredinom 2023. godine, na području Kraljevice, veliki broj Zaječaraca primećuje i beleži vozila sa oznakama kompanije Ziđin, kao i opremu koja, po svemu sudeći, služi za ispitivanje tla u zaječarskoj park-šumi. Razvezani kablovi, sonde i druga oprema i alati u vozilima, u više navrata su uočeni.

Kako su kasnije iz kompanije Balkan exploration and mining, čiji je vlasnik Ziđin i druga pravna lica, potvrdili za BBC – ispitivanje terena na Kraljevici jeste vršeno tokom maja 2023. i to geofizičkom metodom audio frekventne magnetotelurike, „koja predstavlja standardnu metodu pri ispitivanju tla tokom osnovnih geoloških istraživanja“. I da „za sada nema daljih planova“.

 

Bez obzira na planove, proračune i strategije – strane kompanije koje za sebe uzimaju ogroman profit, a iza sebe ostavljaju pustoš, kao i lokalna i republička vlast moraju biti svesni da se Zaječarci neće tek tako odreći svoje park-šume, svog grada i njegovih simbola!

Reklame