foto:Glas Zaječara

Ove godine je u Srbiji ubijeno 28 žena, a više od 400 dece ostalo je bez jednog ili oba roditelja.

Članovi dečijeg centra performansom „Ni jedna žena manje ni jedna mrtva više“, obeležili su Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.

foto:glas zaječara

Poražavajuća je statistika da je u toku ove godine u Srbiji ubijeno 28 žena u porodičnom nasilju. Direktorka Dečijeg centra Selena Ristić Vitomirović ističe da je jedan od problema i primena zakona koji  je donet 2017. godine i koji ne funkcioniše u dobroj meri kako treba.

„I dalje oni koji vrše nasilje  nisu na adekvatan način sankcionisani niti udaljeni od žrtava nasilja. Ovim performansom smo pokušali da ukažemo i na to da je jako važno da devojke, žene koje trpe nasilje, ne smeju da to drže za sebe i ne smeju da budu povučene mentalitetom našeg naroda da je sramota govoriti o nasilju koje trpite. O tome mora da se govori javno i da devojke i žene budu solidarne kako bi uspele da se izbore sa nasiljem“-rekla je Selena.

foto:glas zaječara

Performans su izvele devojke članice Dečijeg centra zajedno sa devojkama koje već mesec i po dana pohađaju kurs „Moć promene“ koji je pokrenula Fenomena iz Kraljeva na kome između ostalog devojke uče i tehnike samoodbrane.

Nijedna žena manje, ni jedna mrtva više.

Gepostet von Selena Ristić Vitomirović am Montag, 25. November 2019

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama ustanovljen je 1981. godine na prvom sastanku feministkinja Latinske Amerike i Kariba u Bogoti. Ujedinjene nacije su 1999. godine Rezolucijom 54/134 službeno potvrdile 25. novembar kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.

 

Reklame