OBELEŽEN DAN BORBE PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA: SISTEM NE ŠTITI ŽRTVE OD NASILNIKA

Sa Trga oslobođenja u Zaječaru građanke su poručile da se država ne stara o ženama koje su trpele bilo koji vid nasilja

Žene iz Saveza za Srbiju u Zaječaru, okupile su se juče na Trgu oslobođenja u ovom gradu, povodom obeležavanja „Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama“ i jasno poručile: Stop nasilju nad ženama!

Dragana Rašić, portparolka Saveza za Srbiju u Zaječaru, tom prilikom je rekla da je ove godine, ovaj dan prošao nekako u tišini, a da su žene iz Saveza za Srbiju  umnogim gradovima aktivirale, želeći da pošalju jasnu poruku da nasilje nad ženama konačno prestane.

-Nažalost, na svakih deset dana desi se jedno ubisto, prosečno 32 žene u godini strada od nasilnika, ako se ne varam u ovoj godini smo već igubili 28, 29 žena. Ono što vidimo je to da se država ne stara o ženama koje su trepele bilo koju vrstu nasilja: psihičko, fizičko, ekonomsko, koje god. Bilo je govora da će se konačno staviti u funkciju SOS telefon za žene žrtve nasilja, ali to se do danas nije desilo. Što se konkretno Zaječara tiče, ovde ne postoji ni jedna organizacija koja se bavi ovim problemom, žene ne mogu ni od koga da potraže eventualnu pravnu pomoć, prekinuta je saradnja sa nevladinim sektorom, koji može prilično da pomogne u ovoj oblasti. Po pitanju toga kako nas sam sistem štiti, situacija je jeziva.  Nemamo sistemska rešenje, i žene su neobaveštene o svojim pravima, zaštiti od nasilnika. Takođe nemamo ni dovoljno informacija tokom obrazovanja, da bismo osvestili te mlade žene koje kasnije mogu da budu žrtve. Pozivam sve da se probude i da zajedno radimo na rešenju ovog problema, da bi bilo bolje svim ženama u Srbiji i Zaječaru“ – rekla je portparolka SZSa.

Na ovu temu, glumica Selena Ristić – Vitomirović kaže da se kroz umetnosti bori za prava žena i kroz društveno angažovani teatar pokušava da osnaži devojčice, žrtve porodičnog nasilja, ali i devojke žrtve vršnjačkog nasilja u vezama, i naravno sve žene koje trpe nasilje godinama.

„ Radili smo ankete u srednjoj školi, 60 odsto devojčica smatra da šamar nije nasilje već izraz ljubavi. One ne prave razliku između ljubomore i nasilja. Mi pokušavamo da ih osvestimo, ali smatram da zemlja koja je u ovako lošoj ekonomskoj situaciji, pogodno je tlo za nasilje, jer stvara se strah i nemogućnost da same reše problem, posebno ukoliko su materijalno zavisne od nasilnika. Zakoni su doneti ali se ne sporovde kako treba, institucije su zakazale. Žrtve treba da kažu stop nasilju, a mi danas pokušavamo da to kažemo umesto njih i da im damo snagu da se izbore sa ovim problemom. Sve dok država ne reaguje kako treba i sistemski ne počne da rešava ovaj problem, mislim da mi ne možemo da izgradimo demokratsko društvo“ – kaže zaječarska glumica.

Reklame