foto: Glas Zaječara - 75. rođendan Radio Zaječara
Reklame

Bivši radnici Radio Zaječara obeležili 75. rođendan najstarije lokalne radio stanice  i druge radio stanice u bivšoj Jugoslaviji.

U Zaječaru je pre skoro 4 godine posle 72 godine neprekidnog rada, zbog neuspešne privatizacije u okviru BEST televizije, ugašen signal Radio Zaječara.  Posle Radio Beograda, Radio Zaječar je najstarija radio-stanica u bivšoj Jugoslaviji i posedovao je tonsku i muzičku arhivu neprocenjive vrednosti. Osim neprocenjive arhive, Radio Zaječar je bio i neprocenjiv rasadnik vrhunskih novinara, spikera, voditelja, tehničara, muzičkih urednika i radnika u svim oblastima ovog preduzeća.

Bivši radnici su i ove godine  tradicionalno obeležili dan svoje radio stanice, uprkos tome što ona više ne postoji. Ove godine dvadesetak radiozaječaraca rođendan je proslavilo u piceriji Nova Galija.

Ova tradicija nikada nije prekinuta i kolege se, u sve manjem broju doduše, okupljaju svakog decembra i podsećaju se lepših vremena, kada je novinarstvo u Zaječaru bilo cenjeno, a ime kuće u kojoj su radili od strane drugih kolega izgovarano sa velikim poštovanjem. 

Podsetimo, Prva lokalna radio stanica, locirana u Zaječaru, počela je sa emitovanjem krajem Drugog svetskog rata – 20. decembra 1944. godine, prema nezvaničnim informacijama, izgovorenim rečima tadašnjeg spikera: “Smrt fašizmu”. Šest godina nakon toga, u etru se začuo i Radio Niš, potom i Radio Svetozarevo, 1962. godine.

Radio Zaječar

Kao stožer lokalne radio difuzije, Radio Zaječar je uspeo da opstane čak i uprkos pojavi televizije. Zahvaljujući popularizaciji tranzistora i mogućnosti da se radio sluša bilo gde i bilo kada, ali i veštoj uređivačkoj politici, Radio Zaječar je ostao relevantan, dugovečan i odan auditorujumu.

foto. zajecaronline

Mnogo godina kasnije, zbog neuspešne privatizacije BEST televizije, čiji je deo tada bio i Radio Zaječar, signal je ugašen 4. avgusta 2016. godine. 

 

Reklame