Foto: Dejan Antonijević / Siva čaplja na snegu

Iako su oči Zaječaraca ovih dana uprte u Popovu plažu  i Crni Timok zbog straha od poplava, prolaznici i posetioci ovog okupljališta imali su prilike da ovih dana uživaju u velikom spektaklu prirode.

Naime, na Popovoj plaži odigrao se jedan neobičan susret: susret ptica povratnica sa juga i ptica sa severa koje su našle utočište u našim krajevima, kako bi izbegle hladne zime u svojim prirodnim staništima.

Oko kamere zaječarskog planinara i ljubitelja fotografije, Dejana Antonijevića, uspelo je da ovekoveči neke od ovih neobičnih gostiju. Zahvaljujući pomoći ljubitelja ptica, Slaviše Božinovića, uspeli smo da razaznamo koje su vrste u pitanju.

Uživajte u ovom neobičnom prizoru!

Foto: Dejan Antonijević / Velika siva čaplja
Foto: Dejan Antonijević / Velika siva čaplja

Siva čaplja ( Ardea Cinerea ) uglavnom nastanjuje močvare. Zimi odlazi na jug, do Afrike, a sa prvim znacima proleća vraća se u Evropu. Ova siva čaplja našla je predah u Zaječaru, i nastavila svoj put dalje, ka severnijim krajevima, nakon kraće šetnje plažom.

Foto: Dejan Antonijević / Severna zeba

Severna zeba  (Fringilla montifringilla ) je gost koji je u naše krajeve došao sa severa. Ova ptica živi na severu u zemljama Skandinavije, obično u borovim ili brezovim sumama. Kada zima u Skandinaviji bude jaka, ona se spusti par stotina kilometara južnije, kako bi preživela.S proleća se vraća na daleki sever.

Foto: Dejan Antonijević / Plovka šiljkan

Plovka šiljkan ( Anas acuta ) nastanjuje sever Evrope, Azije i Amerike ). Zimi odlazi na jug – a, na svom proputovanju posetila je i Zaječar.

Foto: Dejan Antonijević / Barske šljuke

Barska šljuka ( Gallinago Gallinago ) je ptica koja naseljava Evropu i čitav Sibir. Izolovane populacije se mogu pronaći čak i na Kanarskim ostrvima, na Maderi i u Japanu. U našoj zemlji najčešće se mogu sresti šumska šljuka (Scolopax rusticola), barska šljuka (Gallinago) i šljuka livadarka (Gallinago media).

Tokom razmnožavanja šljuke žive u hladnim, severnim područjima, a prezimljuju daleko na jugu. Ove šljuke vraćaju se na sever. U pauzi su svratile da nešto „čalabrcnu“ i povrate snagu.

Foto: Dejan Antonijević / Velika bela čaplja

Velika bela čaplja (Casmerodius albus, Egretta alba) je slabo poznata vrsta čaplji. Mali broj životinjskih vrsta može se pohvaliti takvom elegancijom i lepotom kao velika bela čaplja.

Bela čaplja živi u brojnim kolonijama uvek u blizini vode, pored bara, močvara i reka čije su obale obrasle zelenilom. Žive u svim delovima sveta, ali najviše ih ima u tropskim predelima. Naseljava oblast od Sjedinjenih Država do Čilea i Argentine.

Reklame