foto:lepa poezija

Mira Alečković bila je srpska pesnikinja, humanista, učesnica Narodno oslobodilačkog pokreta (NOP) za vreme drugog svetskog rata zašta je odlikovana Ordenom za hrabrost a Francuski predsednik Šarl de Gol proglasio je Vitezom legije časti. Nagrađena je i medaljom za hrabrost Velikog ruskog Otadžbinskog rata. Pisala je pesme i romane, a objavila je više od 50 knjiga za decu i odrasle. 

Mira Alečković rođena je u Novom Sadu 2. februara 1924.godine.Završila je francusku i srpsku gimnaziju, a Patrijarh srpski Varnava stipendirao je njeno školovanje jer ju je smatrao veoma nadarenom za književnost i filozofiju. Bila je jedna od najboljih učenica pesnikinje Desanke Maksimović, s kojom je do kraja života bila dobra prijateljica.

foto:wikimedia

Nakon gimnazije upisala je slavistiku i opštu književnost u Beogradu, te diplomirala kao najbolja studentkinja u klasi profesora Aleksandra Belića. Potom je krenula na postdiplomske studije u Fušeovoj školi u Parizu, koja je bila deo Univerziteta Sorbona.

Godine 1939. dok je još išla u srednju školu postala je članica Saveza komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ), a od 1941. godine bila je članica partizanske ilegale u Beogradu. Tadašnjem francuskom ministru spoljnih poslova predala je peticiju srpske omladine protiv rata, ali to ipak nije sprečilo napad na Beograd.

foto:wikipedia

Tokom nemačke okupacije Beograda gađala je kamenicama zastave sa kukastim krstovima po gradu, te pevala parodiju nemačke pesme „Lili Marlen“, zato su je uhapsili pripadnici Gestapa. Prebijali su je i mučili, a zahvaljujući Srpskoj pravoslavnoj crkvi naposletku je puštena iz zatvora. Čim je pobegla iz Beograda pridružila se Narodno-oslobodilačkom pokretu. Doktorka i književnica Saša Božović ju je primila u ratnu službu, pa je veći deo rata provela pomažući ranjenicima.

Njena hrabrost i požrtvovanost u ratu doneli su joj čin rezervnog vojnog starešine. Nakon rata dobila je Orden za hrabrost u antifašističkoj borbi i rusku otadžbinsku medalju. Francuski predsednik Šarl de Gol , proglasio ju je Vitezom Legije časti, a 40 godina kasnije Golov naslednik Fransoa Miteran proglasio ju je Oficirom legije časti. Nagrađena je i medaljom za hrabrost Velikog ruskog Otadžbinskog rata.

Po završetku rata i oslobođenju Beograda počela je da uređuje književne časopise za omladinu i da piše pesme. Uredila je prvi broj lista „Pionir“, te nastavila da uređuje listove „Omladina“, „Poletarac“ i „Mladost“. Prvu zbirku pesama pod nazivom „Zvezdane balade“ objavila je 1946. godine.

foto:bebac

Svoj prvi roman „Srebrna kosa“ objavila je 1953. godine. Zajedno sa kolegama književnicima osnovala je list „Zmaj“, čija je glavna i odgovorna urednica bila naredne četiri decenije. Napisala je tekstove pesama „Druže Tito mi ti se kunemo“ i „Jugoslavijo“.

Njena dela prevedena su na 20 svetskih jezika, a ona je govorila njih deset. Zbirke pesama koje Mira Aličković napisala deo su brojnih antologija, čitanki i školske lektire u Srbiji i regionu.

Mira Alečković je preminula na današnji dan 27. februara 2008. godine u Beogradu. Sahranjena je 3. marta uz najviše vojne počasti u Aleji zaslužnih građana na beogradskom Novom groblju. U ime Udruženja književnika na njenoj sahrani govorio je književnik Pero Zubac.

 

 

 

 

Reklame