Foto: http://worldwaterday.org
Reklame

Generalna skupština Ujedinjenih nacija je rezolucijom 1992. godine u Rio de Žaneiru odredila 22. mart kao Svetski dan voda, a obeležava se od 1993. godine. Sve zemlje su pozvane da taj dan posvete primeni preporuka UN i preduzmu konkretne korake i aktivnosti u skladu sa svojim nacionalnim interesima. Svake godine, entitet koji koordinira radom Ujedinjenih nacija o vodi i sanitaciji postavlja temu za Svetski dan voda koja odgovara sadašnjem ili budućem izazovu.

Danas ima preko 663 miliona ljudi koji žive bez sigurnog snabdevanja vodom, koji provode sate pešačeći do udaljenih izvora vode, suočavajući se sa zdravstvenim posledicama korišćenja zagađene vode.

Do 2050. godine skoro 70% svetske populacije živeće u gradovima, za razliku od dosadašnjih 50%. Trenutno većina gradova u zemljama u razvoju nema adekvatnu infrastrukturu i sredstva za efikasno i održivo upravljanje otpadnim vodama.

Troškovi upravljanja otpadnim vodama nisu mali, ali ih uveliko opravdava proistekla dobrobit za ljudsko zdravlje, ekonomski razvoj i očuvanje životne sredine, kao i obezbeđenje novih poslovnih mogućnosti, prvenstveno u oblasti zaštite životne sredine.
Kako mi možemo da doprinesemo proslavi ovogodišnjeg Svetskog dana voda?

Ono što svako od nas može da učini je, da, štedeći vodu sa slavina, smanji količinu nastale otpadne vode i time doprinese očuvanju životne sredine i zdravlja ljudi.
Dan vode svake godine obeležava se novim sloganom, a ovogodišnji slogan je „ODGOVOR SE NALAZI U PRIRODI“.
Postavljanjem pitanja: kako sprečiti zagađenje vode, odnosno, kako sprečiti poplave ili sušu, nameće se odgovor da je to u velikoj meri odgovornost ljudi. Antropogena svest prema prirodi ključni je faktor u sprečavanju zagađenja i zaštiti prirodnog okruženja.

Generalna skupština Ujedinjenih nacija je u decembru 2016. godine jednoglasno usvojila Rezoluciju „Međunarodna dekada (2018-2028) za akciju – voda za održivi razvoj“, čime se dodatno ojačava fokus svih učesnika o značenju vode kao elementa bez kojeg ne postoji život. Posebno treba skrenuti pažnju na očuvanje vodnih resursa i dostupnost vode za piće svim stanovnicima naše planete.

Ovogodišnji moto označava pravac koji treba da sledimo i iskoristimo prirodu i njenu zakonitost kao moguće rešenje za mnoge probleme vezane za vodu u najširem smislu.
Očuvanje šuma, močvara, reka i njihovih korita, odnosno sprovođenje ideje „zelena infrastruktura“, kojom želimo da sačuvamo mrežu prirodnih, polu-prirodnih i zelenih površina, bitan je faktor za jačanje ekosistema.

Koristimo prirodu kao rešenje!

Izvor: ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVLJE ZAJEČAR

Reklame