Epidemilog Predrag Kon rekao je da nije isključeno da se drugi talas koronavirusa vrati i to veoma intenzivno, te ukazao na nova žarišta u Srbiji. Kon je istakao da su ljudi bili diciplinovani dok su bile restriktivne mere, a da je sada sve pitanja odnosa.

„Imate situaciju da je u jednom vrtiću to krenulo, počelo kod jedne osobe koja radi na održavanju higijene i ona je sa tri saradnice putovala i tako je došlo do zaraze. Srećom nije bilo dužeg kontakta sa decom i direktog kontakta dužeg od 15 minuta sa vaspitačicama, ali su tri vaspitačice udaljene sa posla“, rekao je Kon.

On je za TV „Prva“ naveo da postoji i problem zbog povratka 17.000 studenata u Beograd zbog ispita i potvrdio da se virus pojavio u studentskom domu na Karaburmi.

„Imate u Novom Pazaru žarište nakon Bajrama i u Tutinu. Pojavljuju se žarišta i mi to sve držimo pod nadzorom, ali sprovoditi taj nadzor nije jednostavno. Mi sad imamo 250 kontakata koji su pod nadzorom. Oni su slobodni ljudi, ali iz dana u dan se čujemo sa njima i pratimo njihovo stanje“, pojasnio je Kon.

Prema njegovim rečima, to što su mere ukinute, ne znači da ne postoji nikakva kontrola.

„Mi se satiremo od posla da nađemo kontakte, a vi imate situaciju da neko uopšte ne korsiti zaštitna sredstva. Ona su za hronične bolesnike i starije obavezujuća. Ako se ovako nastavi može da se desi da na tome institiram“, istakao je epidemiolog.

Dodao je da se niko ne može igrati sa tim i da se dozvoli da se virus vrati u nekom intenzivnijem talasu.

„Ako ste starija osoba i morate da idete u prodavnicu – nosite masku i nemojte da prilazite nekome na metar“, poručio je Kon.

Prema njegovim rečima, povećanje pacijenata na respiratorima pokazuju da virus nije oslabio.

„Njegov potencijal prenošenja je oslabio, ali to je vezano za sezonu. To je ono na šta mi i dalje računamo, mi ne možemo da dočekamo takvo povećanje kao što je bilo u petoj i šestoj sedmici“, rekao je on.

Istakao je da je situacija sa studentima, domovima za stare i praznike pokazala da je virus živ i prenosiv.

„Nema alternative, mi moramo da se otvorimo i da živimo, ako to ne budemo uradili, nećemo imati sredstava da očuvamo zdravstveni sistem. Mi smo iscrpeli mogućnosti vezane za vanredno stanje“, pojasnio je Kon.

Izvor: N1

Reklame