Policijski čas danas počinje od 18 časova i trajaće do ponedeljka u 5 ujutru, saopšteno je na redovnoj konferenciji za novinare u Palati Srbije. Kako je rekao epidemiolog Predrag Kon, na današnjoj sednici Vlade odlučeno je i dodatno popuštanje mera od ponedeljka među kojima je otvaranje pijaca u zatvorenom, frizerskih salona, fitnes centara i teretana.

Svi oni, kako je dodao, treba da obavljaju svoju delatnost poštujući sve mere zaštite.

Preporučeno je da delatnost obavlja samo po zakazivanju termina, dodao je.

Penzioneri kojima je zabranjeno kretanje od danas do ponedeljka moći će da izlaze svakog dana po pola sata u periodu od 18 časova do 5 ujutru dok bi od ponedeljka to vreme trebalo da se produži na sat vremena.

Kako je dodao Kon, od ponedeljka se očekuje i početak međugradskog saobraćaja.

U Domu za stare u Kruševcu potvrđeno prisustvo virusa

Epidemiolog Darija Kisić Tepavčević potvrdila je da ima zaraženih u domu za stare u Kruševcu.

„Ona je jedna od ustanova koja se nalazi na spisku ustanova gde je zabeležen virus i moj odgovor je da li se to moglo sprečiti je apsolutno jasan – da, moralo je da se spreči. Na koji način se desilo unošenje infekcije, to se očigledno nikada u potpunosti ne može razjasniti. Međutim, u najvećem broju slučajeva jeste da su se dozvoljavale posete u nekom momentu, gde su članovi porodice bez ikakvih simptoma i znakova infekcije unosile infekciju“, istakala je Kisić Tepavičević.

Darija Kisić Tepavčević naknadno je pročitala i saopštenje u kome se navodi da je Ministarstvo za rad vršilo kontrolu primene mera u Gerontološkom centru u Kruševcu. Kako je rekla, kontrolom je utvrđeno da su bile ispoštovane sve mere i zabrane poseta. Dodala je i da je i MUP utvrdio da nije bilo propusta u primeni mera.

„Sve osobe za koje je utvrđeno da su inficirani virusom nemaju nikakvih simptoma ali su zbog svih navedenih razloga smešteni u kovid bolnicima“, pročitala je Kisić Tepavčević.

Odgovarajući na pitanje novinara koliko je pacijenata iz doma za stare u Nišu prebačeno u KC Niš i koliko ih je do sada preminulo, Kisić Tepavčević je navela da o broju preminulih sada nema precizne podatke.

„U jednom momentu ukupan broj zaraženih je bio oko 200. Svi su oni transportovani u KC Niš upravo iz razloga ukoliko se desi komplikacija da budu na pravom mestu. Nažalost desili su se i smrtni ishodi, znamo da su se dešavali i u toku samog transporta i to je već bilo u medijima. Pacijenti su svi praktično imali hronična oboljenja ali ja u ovom momentu nemam ukupan broj smrtnih ishoda. Ali nije problem u narednom vremenskom periodu da vam to kažemo. Ali znamo da je sve veći broj onih koji su izlečeni, pa čak i oni sa pneumonijom i da se postepeno vraćaju u ustanove iz koje su došli“, dodala je Kisić Tepavčević.

„Struka ne preporučuje otvaranje vrtića ali to je viša sila“

Predrag Kon je rekao da iako struka nikada ne bi predložila otvaranje vrtića to se mora desiti zbog roditelja koji nemaju gde da ostave svoju decu.

„Ali to je viša sila. Vi imate situaciju da život mora da počne, a imate i roditelje koji imaju malu decu, koji nemaju nikome da ostave i da daju na čuvanje u tom nekom periodu pogotovu ne sada kada žive odvojeno od svojih roditelja. Tu smo situaciju imali i tokom pandemije 2009“, rekao je Kon.

Kako je dodao, ti vrtići neće biti sasvim otvoreni nego samo za te slučajeve.

„Organizaciono je potrebno da za kratko vreme vrtići budu pripremljeni da rade. Problem imaju i roditelji i sa većom decom jer škole ne rade. I o tome se razmišlja i biće onako kako mora biti“, rekao je Kon.

On je dodao, da svi vrtići imaju potpuno unapred pripremljene protokole.

„Sve ono što rade kada je grip isto mogu da rade i u slučaju kovida“, rekao je Kon.

On je istakao da je za čitav ovaj period bilo 88 deteta koja su lečena od kovida.

„Samo tri slučaja su bili oni koji su bili ozbiljnije bolesni i koji su ozdravili. Imamo 32 još uvek dece koje leže u KBC Dragiša Mišović u delu za decu“, rekao je Kon.

Darija Kisić Tepavčević je ponovila da deca jesu osetljiva za infekciju ali po pravilu imaju ili nemaju nikakvih simptomima ili imaju jako blag oblik kliničkog ispoljavanja.

„To su pokazala i iskustva i istraživanja. Dečije populacije su manje osetljiva na teži oblik kliničkog ispoljavanja ako dođe do infekcije“, dodala je Kisić Tepavčević.

Kisić Tepavčević: Umrle i hospitalizovane osobe ne mogu se sakriti

Odgovarajući na pitanje o tvrdnjama predstavnika sindikata lekara da je mnogo veći broj preminulih lekara od koronavirusa od onog koji je saopšten, Darija Kisić Tepavčević je navela da su sve informacije koje iznose tačne, validne i na kraju krajeve proverljive.

„Mi saopštavamo vama ovde na dnevnom nivou sve informacije koje imamo kada je u pitanju obolevanje i umiranje. Mora da postoji odgovornost za javno izrečenu reč. Kada su u pitanju pojedinačni podaci, podaci koji se odnose na pojedinačne pacijente, to nismo ni za druge kategorije ni profesije iznosili. Niko ne krije ništa, umrle ili hospitalizovane osobe na kraju krajeva ne mogu da se sakriju, niti to iko želi“, rekla je Kisić Tepavčević.

Kisić: Imamo 400 slobodnih respiratora u bolnicama

Jedno od novinarskih pitanja na današnjoj konferenciji bilo je i sa koliko tačno slobodnih respiratora koji mogu da se koriste odnosno koji su slobodni  raspolažu zdravstvene ustanove.

“ Broj osoba koji se nalazi na respiratoru je 95, a na osnovu podataka koje vidim, respoloživih i slobodnih, vidim da ih ima oko 400 u zdravstvenim ustanovama. To nisu svi, jer imamo i respiratore za druge pacijente a imamo i one koji nisu u ustanovama  i nadam se da nam neće biti ni potrebni“, rekla je zamenica direktora Batuta.

Novinari nisu dobili odgovor na pitanje koji su to zdravstveni radnici koji su dobili posao za vreme ove krize i da li će oni nastaviti da rade i posle epidemije. Epidemiolog Predrag Kon je rekao da tim podatkom ne raspolažu ali da se nada da će ta informacija biti saopštena u narednom periodu.

Broj zaraženih zdravstvenih radnika manji nego u okruženju

Na konferenciji je takođe iznet podatak da su u Srbiji koronavirusaom zaražena 622 radnika, što je, kako je navedeno,  ispod osam odsto u odnosu na ukupan broj zaraženih.

„Ako imamo informaciju da je u Evropi svaki peti zdravstveni radnik bio inficiran, a da je u okruženju oko 10 odsto ukupno zaraženih čine zdravstveni radnici, onda je jasno kako stojimo“, rekla je Kisić Tepavčević.

Navedeno je i da je učešće starijih od 65 godina u ukupnom broju zaraženih oko 15 odsto i da je to značajno manje nego u drugim zemljama. Stariji sugrađani su sačuvani, kako kažu, zahvaljujući merama zabrane izlaska i kretanja. Na taj način smanjen je i broj smrtnih ishoda.

„Milsim da će taj procenat biti takav da se nećemo stideti, biće i do dest puta manji nego u Evropi“, naveo je Kon.

Sportski događaji bez publike sigurno do leta

Postepeno ukidanje mera koje se pre svega odnosi na zabranu okupljanja važi i za sportska dešavanja.

“ Tu je potrebno takođe postepeno sve vraćati. Sve to iz jednostavnog razloga što mi moramo da imamo situaciju da se virus do te mere spustio, da praktično ne beležimo njegovu aktivnost uopšte. A to se tek preko leta može očekivati, pre toga malo verovatno, ali dotle će se vraćati život“, reko je Kon.

Dodaje da će oni kao struka saopštavati ako rizik postoji.

„Ovaj rizik koji sada postoji je više desetina puta manji nego što je bio u svom početku. Doći će vreme kad će se sve zabrane skinuti a onda će krenuti preporuke“, rekao je Kon

Zatvaranje privremenih bolnica kada se smanji broj pacijenata

Darija Kisić Tepavčević je navela da je pitanje o eventualnim putovanjima nakon otvaranja granica individualna odluka svakog pojedinca.

„Postepeno će doći do otvaranja granica, jer pitanje pandemije nije samo zdravstveno pitanje. I kada se otvore granice, niko nikome ne može da zabrani da putuje. Stvar je individualne procene, ali sada svako u okviru granica radi ono što misli da je najbolje da zaustavi širenje virusa“, rekla je uz poruku da je ova godina prilika za građane da otkriju turističke potencijale Srbije.

Na pitanje o tome da li je moguće očekivati da se virus vrati, Predrag Kon je odgovorio da je sada „apsolutan prioritet da ispratimo virus“, a da će nakon toga biti rađena istraživanja.

„Na osnovu rezultata istraživanja biće donete odluke o daljim koracima i tada će moći da se daju procene. Sada ih davati je previše neozbiljno Kako vreme prolazi, verovatnoća da će se vratiti virus je sve veća jer se virus učvršćuje u južnoj hemisferi“, naveo je Kon.

Darija Kisć Tepavčević je, odgovarajući na pitanje o mogućnosti zatvaranja još nekih privremenih bolnica, rekla da je u Čairu u Nišu pre nego što je zatvoren bio 31 pacijent kada je odlučeno da se zatvori i da ti pacijenti sada čekaju rezultate u privremenom adaptiranom objektu.

Do zatvaranja ostalih privremenih bolnica doći će kada broj pacijenata koji se nalaze u njima bude takav da oni bez problema mogu da se premeste u druge objekte. Na Beogradskom sajmu je trenutno, kako je dodala, 216 pacijenata.

Izvor: Insajder

Reklame