Epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon rekao je da se očekuje gašenje virusa u junu ali da niko ipak ne može sa sigurnošću tvrditi da će se to desiti. On navodi da je situacija još nestabilna i da će se rezultati popuštanja mera, povećane frekvenicje kontakata videti za sedam do deset dana. Komentarišući mogući drugi talas on je rekao da za njega moramo biti spremni na jesen, piše Insajder.

Direktor Infektivne klinike Goran Stevanović rekao je da su do sada bili mogući hitni pregledi i zbrinjavanje hitnih stanja, ali da se sistem, polako vraća u redovni plan rada.

„Redovni pregledi, po redovnom planu, krenuli se već na hematološkim i onkološkim klinikama. Za sedam dana do dve nedelje očekujemo da počnu da se isključuju kovid bolnice iz sistema. Koliko će nam vremena trebati zavisi koliko ćemo imati kovid bolesnika“, reko je Stevanović.

On je objasnio da postupak prelaska kovid bolnice u nekovid traje od sedam do deset dana.

„To podrazumeva i testiranje svih zaposlenih na koronavirus i kompletnu dezinfekciju“, objasnio je Stevanović.

Na pitanje koji će se protokol primenjivati za one koji dolaze u zemlju i one koji putuju van zemlje, epidemiolog Predrag Kon kaže da će se sve konkretizovati na Kriznom štabu a da neki okviri već postoje.

„Ono što se zna je da oni koji ulaze u zemlju moraće da imaju test PCR i to ne stariji od 72 sata. Ukoliko ga nemaju moraju u samoizolaciju ili karantin ili da se napravi test na našoj teroitoriji. To je načelno, nije još u pisanoj formi tek ćemo sutra o tome na Kriznom štabu konretno odlučiti.  A što se tiče izlaska i to ćemo definisati, gde raditi test koliko će koštati…“, naveo je Kon.

On je ocenio i da je ono što se vidi da su se ljudi opustili i da je to tačno.

„Prebrzo ide opuštanje to je tačno, ali veliki broj građana poštuje mere a da se to baš na prvi pogled ne vidi. Ja lično, što se tiče Beograda, sam zadovoljan posebno za korišćenje prevoza onih preko 65 godina. To je dobro za njih jer je virus u cirkulaciji, znači da je još rizično. Bilo je lepo vreme, potreba da se izađe i potreba za druženjem koja je mogla da se uoči, sigurno da jesmo zabrinuti pomalo“, kaže epidemiolog Kon.

On navodi da će se rezultati frekvenicje kontakata videti za sedam do 10 dana.

„Ali otvaranje je krenulo još 27. aprila i mi smo pratili sve to i nije bilo povećanja, već samo smanjenje. Pratićemo i sada sve to. Mi smo u prelaznom periodu, 1,72 je procenat pozitivnosti. I to se uklapa u procene“, navodi Kon.

On je poručio da bi bilo dobro da se izdrži bar još desetak dana kada će se videti “ da li smo izašli iz svega ovoga“.

„Kada padne ispod jedan to je onaj trenutak kada ćemo moći da kažemo da i stariji mogu da koriste prevoz. Epidemiološka situacija je još nesigurna, jer imamo povremeno porast i neke druge indikatore koji pokazuju nestabilnost, mada je trend jasan da se ovo gasi. I dalje je opreoznost neophodna.  Kontradiktorno zvučimo, ali i jedno i drugo je važno. Dakle vratiti se u život ali uz sprovođenje mera“, kaže Kon.

Objasnio je da smo sada u desetoj nedelji, a da se pojava virusa u 12 očekuje sporadično.

„Tada bi trebalo da bude ispod 0,5 odsto pozitivnost, to onda možemo da kažemo sporadično. U toku juna meseca ono što može da se očekuje je da se to ugasi. Da li će to da se desi, mislim da to sad ne može niko da kaže“, rekao je Kon.

Đaci bi u škole mogli krenuti od 31. maja

Kon je rekao da je Krizni štab dao preporuku da đaci krenu u škole 31. maja, a da način na koji će to biti urađeno reguliše MInistarstvo prosvete.

Prema njegovom uverenju, neće biti potrebne dodatne mere u školama jer do tada će biti znatno manje virusa ako ga bude.. Važiće, naveo je, opšte mere lične higijene, a deca koja dolaze u školu moraće da budu sasvim zdrava.

“Mislim da je 31. maj termin kada se najmanje očekuje da će biti virusa. Ne možemo ipak tvrditi da se ništa neće desiti, jer se u popuštanju mera povećava broj kontakata više nego što bismo mi želeli”, rekao je Kon.

On je podsetio da su za sada još zatvoreni bioskopi, pozorišta, sportske priredbe i događaji koji podrazumevaju okupljanja i naveo da još puno toga mora biti urađeno da bismo se vratili na redovno stanje.

“Dok brojke pokazuju da je virus u cirkulaciji procenjivaćemo koje su mere neophodne”, naveo je epidemiolog.

Na pitanje o najavljenom istraživanju koje bi trebalo da utvrdi koliko je bilo cirkulacije virusa među populacijom, on je rekao da je napravljena metodologija i protkol i da je započet rad na tome.

“Postoji period koji podrazumeva pripremu i odabir testiranih, a prikupljanje uzoraka je samo jedna faza u istraživanju. Prva faza je odabir učesnika i to je već u toku”, naveo je.

Drugi talas zavisiće od ponašanja virusa tokom jula i avgusta na južnoj hemisferi

O mogućem drugom talasu, naveo je Kon, postoje različita razmišljanja.

“Neko razmišlja da će posle popuštanja mera opet biti povećan broj zaraženih, posebno kad počnu da funkcioišu kolektivi i nije nemoguće da se zabeleži blago povećanje aktivnosti virusa. To  ne bi trebalo da nas iznenadi”, rekao je epidemiolog.

Drugo je pitanje, dodao je, šta će se desiti posle leta i drugi talas koji može da dođe na jesen.

“Virus je aktivan u južnoj hemisferi, ali nejednkao svuda što ukazuje na to da nije nemoguće očekivati da tamo ispuca svoj potencijal. Najvažnije je kako će se ponašati tamo kad je zima, odnosno ovde tokom jula i avgusta, pa ćemo na osnovu toga moći da procenjujemo šta možemo da očekujemo”, naveo je.

Kako je dodao, prilično je skeptičan po pitanju stečenog imuniteta građana jer su u Srbiji bile provedene jake mere.

“Ako se virus vrati na severnu hemisferu, nailazi na plodno tle. Tada ćemo se naći u malo boljoj poziciji nego na početku, ali imaćemo više opremljenosti i iskustva”, rekao je uz opasku da nije realno da do tada bude vakcine.

Iako, dodao je, postoji i mogućnost da virus ne preživi, moramo biti spremni i za njegov povratak na jesen.

Izvor: Insajder

Reklame