„Mi se više ne zadovoljavamo onim što su drugi saznali, ili što smo gotovo od predaka nasledili, mi podvrgavamo novoj analizi hipoteze kojima se svet od vekova klanjao, mi napuštamo istine koje su nam se do skora neoborive činile, mi se mašamo za tajne za koje smo dugo držali da su čovečijem umu nedostižne…. mi zaziremo od najsjajnijih teorija ma kad ili ma kime one izrečene bile i ne primamo ih dok se kritički ne uverimo da se slažu sa jasnim i utvrđenim zakonima prirodnim.“- Josif Pančić
Josif Pančić rođen je na današnj dan 17.aprila 1814.godine u selu Ugrini. Bio je srpski lekar, botaničar i prvi predsednik Srpske kraljevske akademije. Tokom svoga višegodišnjeg rada otkrio je 102 i opisao oko 2.500 biljnih vrsta. 
Doktor medicine postao je 7.septembra 1842.godine završivši Medicinski fakultet u Pešti.
foto:spomenici.rs
Zbog svog posla i stalnog seljenja obišao je skoro sve krajeve Srbije i Balkana gde je sakupljao biljke. Obišao je Deliblatsku peščaru, peo se na Karpate, Velebitu, Ozrenu, Rtnju,Belici…
U Kragujevacu je 12.novenbra 1847.godine postavljen  za privremenog okružnog fizikusa.
Člana Društva srpske slovesnosti postao je 8. januara 1850. a 1853. godine je postavljen za profesora prirodnih nauka u Liceju. Godinu dana kasnije 1854. godine primljen u srpsko podanstvo, dr Josif Pančić je postavljen za redovnog profesora u Liceju, iako do tada nije, sem doktorske disertacije, imao nijedan publikovan naučni rad. Postavljen je za profesora samo na osnovu saznanja i uverenja da je on najbolji poznavalac flore Srbije.
foto:gras garden, Pančićeva omorika

Godine 1855. Pančić je prvi put čuo da u Zapadnoj Srbiji postoji posebna vrsta četinara – omorika. Deset godina kasnije je dobio dve njene grane. Trebalo je da prođe još deset godina da na planini Tari, u zaseoku Đurići, 1. avgusta 1877.godine, pronađe do tada nepoznati četinar – omoriku koja je po njemu dobila ime – Pančićeva omorika. Po njemu je nazvana i Pančićeva potočarka.

Josif Pančić umro je 8.marta 1888.godine.

foto:kopzimi, Pančićev mauzolej

Pančićev vrh, najviši vrh na planini Kopaonik, dobio je ime po poznatom srpskom botaničaru Josifu Pančiću. Na ovom vrhu se nalazi njegov mauzolej gde je sahranjen 1951. godine.

 

Reklame